REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Oto zwycięzcy rankingu Kompasu Młodej Sztuki 2017

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2017 11:15
Oto zwycięzcy rankingu Kompasu Młodej Sztuki 2017
fot. shutterstock

Bartosz Kokosiński, Katarzyna Karpowicz, Mariusz Tarkawian i Łukasz Stokłosa znaleźli się w czołówce najlepszych polskich artystów współczesnych w rankingu Kompasu Młodej Sztuki. Wyniki rankingu podano w środę wieczorem podczas wernisażu pokonkursowej wystawy KMS.

REKLAMA

W tym roku mija 10 lat istnienia Kompasu Sztuki, rankingu najlepszych polskich artystów współczesnych. Jedyny tego typu projekt, który stanowi formę przewodnika dla kolekcjonerów, domów aukcyjnych, galerii, potencjalnych inwestorów, a także jest cennym źródłem informacji dla samych artystów - prowadzi krytyk sztuki i kuratorka wystawy Kama Zboralska.

- Listę Kompasu Młodej Sztuki układają profesjonaliści, przedstawiciele czołowych polskich galerii sztuki współczesnej - komercyjnych oraz publicznych, przede wszystkim promujących sztukę - powiedziała PAP Kama Zboralska. - Czołówkę KMS 2017 tworzy grupa artystów obecnych już od kilku lat w rankingu. W tym roku pojawiło się 226 nazwisk - zaznaczyła kuratorka.

Pierwsze miejsce zajął już po raz trzeci Bartosz Kokosiński. Zdobył rekordową liczbę 56 punktów. W ciągu ostatniego roku prezentował swe prace m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, na wystawie indywidualnej "Wspólnota wyobrażeń o gęstości" w sopockiej PGS, wspólnie z Pawłem Matyszewskim w Białej w Lublinie, w warszawskiej Galerii Monopol i Kunstmuseum Solingen. - To artysta doskonale rozpoznawalny, jego obrazy pożerające rzeczywistość to nowa jakość w polskiej sztuce - charakteryzuje Zboralska.

Wysoką pozycję i 53 punkty uzyskała Katarzyna Karpowicz. W przeciwieństwie do Kokosińskiego obce jej są artystyczne rewolucje. Głosowały na nią galerie komercyjne, co pokazuje - jak zaznaczono w komentarzu do rankingu - potencjał rynkowy tej twórczości. Trzecia pozycja należy do performerki i malarki Honoraty Martin, która w tym roku zwyciężyła w prestiżowym konkursie "Spojrzenia", nagrody przyznawanej przez Deutsche Bank, w wysokości 60 tys. zł.

Czwarte miejsce zdobyli Mariusz Tarkawian i Łukasz Stokłosa - malarz, który ostatnio wystawiał m.in. w krakowskim Zderzaku. Rysunki Tarkawiana, wnikliwego obserwatora rzeczywistości niedawno można było podziwiać w warszawskiej Galerii Propaganda - "Wystawa fantastyczna". Na piątej pozycji uplasowała się Agnieszka Polska, która w październiku br. została uhonorowana nagrodą berlińskiej Galerii Narodowej. Dopiero szóste miejsce zajęła Ewa Juszkiewicz, liderka poprzednich KMS (1 - 2015 i w 2014 - ex aequo). W listopadzie br. miała wystawę w rzymskiej galerii Rolando Anselmi. Kolejne, siódme miejsce zajął Przemysław Branas, zdobywca drugiej nagrody "Spojrzeń" Deutsche Banku, autor m.in. filmowej dokumentacji z podróży po Syrii ogarniętej wojną. Na ósmej pozycji znalazła się malarka Agata Kus, a na dziewiątej Norbert Delman - rzeźbiarz i performer, twórca wideo, który, co warto zauważyć, awansował z ostatniej pozycji rankingu w 2016 roku. Listę pierwszej dziesiątki ex aequo zamykają: Irmina Staś, Paweł Matyszewski, Karolina Mełnicka.

Podczas wernisażu wystawy pokonkursowej wręczone zostały nagrody: zwycięzca rankingu Bartosz Kokosiński otrzymał 10 tys. zł - Fundatorem Nagrody Głównej oraz Mecenasem Wystawy jest Fundacja Banku Millennium. Agata Kus otrzymała 5 tys. zł - nagrodę ufundowaną przez Grupę Invest.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie