REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Otwarto wystawę 20 – 40 – 20 w Rzeszowie

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2021 10:18
Otwarto wystawę 20 – 40 – 20 w Rzeszowie
Fot. Shutterstock

W siedzibie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie w poniedziałek odbyła się prezentacja multimedialnej wystawy "20 – 40 – 20".

REKLAMA

Jak zaznaczyła Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN, "jest ona podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci".

"Wystawa +20 - 40 - 20+, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020; setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej" - zauważyła Gajda-Bator.

Zwróciła uwagę, że "rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem; jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości".

"Te dwie daty wiele łączy. Przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS" - wyjaśniła.

Wystawa była tworzona z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii.

Jej najważniejszą częścią jest 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.

Wystawę do 3 grudnia można obejrzeć w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN. Jednocześnie może ją oglądać nie więcej niż 15 osób.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie