„Wyprodukowano we Wrocławiu. Przemysłowe marki Wrocławia po 1945 roku” - to tytuł plenerowej wystawy otwartej we wrocławskim Rynku. Przygotowana została przez Centrum Historii Zajezdnia oraz studentów historii Uniwersytetu Wrocławskiego.
"Cała Polska gotowała na kuchenkach Wrozametu i podróżowała w wagonach Pafawagu, a nazwa Fadroma stała się synonimem ładowarki. To we Wrocławiu wyprodukowano pierwszy polski motorower, komputer i proszek enzymatyczny, nieustępujące jakością zagranicznym odpowiednikom i znajdujące nabywców również za żelazną kurtyną. Zakłady przemysłowe przyczyniły się także do kreowania lokalnej tożsamości wrocławian - pracowników oraz użytkowników wyprodukowanych dóbr, stanowiąc namacalny dowód wspólnego wysiłku włożonego w odbudowę miasta. W fabrykach tętniło też okołozakładowe życie społeczne" - napisali organizatorzy wystawy.
Wicedyrektor CH Zajezdnia dr Wojciech Kucharski podkreślił, że pomysł na taką wystawę zrodził się wśród młodych ludzi, studentów historii na Uniwersytecie Wrocławskim.
"Mieliśmy w tym roku kilka propozycji, ale wybraliśmy ten pomysł o fabrykach powojennego Wrocławia, ponieważ tworzyły się w nich nie tylko marki firm, ale też marki produktów i wyrobów. Wiadomo, że znany był Polar, ale marką była też pierwsza pralka automatyczna z tej fabryki, czy proszek E z wrocławskiej Polleny" - powiedział dr Kucharski, opiekun wystawy.
Ekspozycja ma na celu przypomnieć oraz przybliżyć widzom ten niezwykle istotny rozdział historii miasta, a także przyczynić się do zmiany w powszechnym postrzeganiu materialnego dziedzictwa poprzemysłowego czasów przedwojennych i komunistycznych.
Przygotowana w języku polskim i angielskim wystawa planszowa będzie prezentowana na północnej pierzei wrocławskiego Rynku do końca marca, a następnie do końca roku na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184.
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska