×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

PARP przyznał granty przedsiębiorczym kobietom nakręcającym zieloną gospodarkę

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 mar 2022 16:21
PARP przyznał granty przedsiębiorczym kobietom nakręcającym zieloną gospodarkę
PARP przyznał granty przedsiębiorczym kobietom nakręcającym zieloną gospodarkę. fot. Shutterstock

Firma zapobiegająca powstawaniu odpadów, odzyskując surowce dla przemysłu włókienniczego oraz producent drzwi, który z drewna będącego do tej pory produkcyjnym odpadem będzie wykonywać designerskie klamki znalazły się wśród firm z grantami przyznanymi dla przedsiębiorczych kobiet.

REKLAMA

  • PARP przyznał dofinansowanie 56 projektom w ramach schematu małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”.
  • Granty przyznawane były w trzech obszarach, m.in. dla technologii przyjaznych środowisku.
  • Polska jest pierwszym krajem, w którym w ramach tego programu przyznawane są małe granty dla przedsiębiorczych kobiet.

Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet to finansowe wsparcie projektów realizowanych przez firmy, w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą. Granty te przyznawane były z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” w trzech obszarach: technologie przyjazne środowisku, innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych oraz technologie poprawiające jakość życia.

O tych projektach, które w sposób szczególny przyczyniają się do ochrony środowiska i służą zapobieganiu marnowania zasobów, rozmawiano w Dniu Kobiet podczas spotkania zorganizowanego wspólnie przez PARP, Ambasadę Norwegii w Warszawie oraz magazyn „Forbes Women” pod hasłem „Zielone innowacje i przedsiębiorcze kobiety”.

Program jest finansowany z Funduszy Norweskich i EOG. Wartość dotacji to 7 mln euro.

Przede wszystkim nie marnować

Wśród beneficjentów programu znalazła się firma Recello, która zapobiega powstawaniu odpadów, odzyskując surowce dla przemysłu włókienniczego.

– Pojawiliśmy się na rynku artykułów higienicznych. W momencie, kiedy przyszła pandemia ten rynek okazał się rosnącym, bo zaczęliśmy bardzo dbać o higienę. To, co robimy, to odzyskujemy nieperfekcyjne partie włóknin i taśm. Tworzymy z nich włókno pierwotne i oddajemy producentom wyrobów higienicznych, żeby mogli z tego wyprodukować nową taśmę lub nową włókninę – wyjaśniała Agnieszka Girzejowska, prezes i główny udziałowiec Recello, która wzięła udział w dyskusji. – Wyrzucanie tych nieperfekcyjnych partii byłoby strasznym marnotrawstwem. Nasza firma po prostu zapobiega stratom materiałów surowcowych, które bardzo drożeją – dodawała Girzejowska.

Firma Reno jest z kolei producentem drzwi i systemów przesuwnych. Dzięki grantowi dla przedsiębiorczych kobiet, będzie mogła wykorzystać drewno, które dotąd było produkcyjnym odpadem. Z resztek powstaną designerskie klamki stworzone we współpracy z norweskim partnerem firmy w tym projekcie.

– Zaczynaliśmy start-upowo, w garażu. Ja byłam w szóstym miesiącu ciąży, więc od samego początku było dla nas oczywiste, że to, co robimy musi być ekologiczne. Nigdy nie myśleliśmy o tym, że ekologia się opłaca. Zaczęliśmy jednak obserwować drewno, które jest takie piękne, które tak kochamy – a które nagle zaczyna być odpadem. Pomyśleliśmy, że przed nami jest wielka szansa, by z tego odpadu stworzyć coś, co klient doceni – tłumaczyła uczestnicząca w panelu dyskusyjnym Agnieszka Awakowicz-Komnata, wiceprezes zarządu firmy Reno.

Anniken Kleven-Gasser, radca ds. Funduszy Norweskich Ambasady Norwegii w Warszawie zwróciła uwagę, że zielona transformacja gospodarek to konieczność, a obecna sytuacja geopolityczna pokazuje, że nie można z tym czekać i należy realizować ją już dziś.

Impuls, by wrócić na rynek pracy

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP podkreślał, że w kwestii przedsiębiorczości kobiet mamy jeszcze wiele do zrobienia. – Dane pokazują, że w Polsce aktywnych zawodowo jest 60 proc. kobiet, tymczasem w Norwegii aż 72 proc. W naszym otoczeniu każdy z nas ma fantastyczne panie, które mają dłuższą przerwę zawodową i potrzebują silnego impulsu, żeby wrócić na rynek pracy – powiedział Mikołaj Różycki. – PARP oprócz możliwości dotacyjnych na rozwój firmy, ma też bogatą ofertę miękką. Mamy sporo ciekawych szkoleń finansowanych z Funduszy Europejskich, organizujemy wiele webinarów, spotkań, konferencji – wyliczał wiceprezes PARP zachęcając panie do korzystania z tej oferty.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest krajowym operatorem odpowiedzialnym za zarządzanie programem „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Program jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Polska jest pierwszym krajem, w którym w ramach tego programu przyznawane są małe granty dla przedsiębiorczych kobiet.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie