Firma zapobiegająca powstawaniu odpadów, odzyskując surowce dla przemysłu włókienniczego oraz producent drzwi, który z drewna będącego do tej pory produkcyjnym odpadem będzie wykonywać designerskie klamki znalazły się wśród firm z grantami przyznanymi dla przedsiębiorczych kobiet.
Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet to finansowe wsparcie projektów realizowanych przez firmy, w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą. Granty te przyznawane były z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” w trzech obszarach: technologie przyjazne środowisku, innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych oraz technologie poprawiające jakość życia.
O tych projektach, które w sposób szczególny przyczyniają się do ochrony środowiska i służą zapobieganiu marnowania zasobów, rozmawiano w Dniu Kobiet podczas spotkania zorganizowanego wspólnie przez PARP, Ambasadę Norwegii w Warszawie oraz magazyn „Forbes Women” pod hasłem „Zielone innowacje i przedsiębiorcze kobiety”.
Program jest finansowany z Funduszy Norweskich i EOG. Wartość dotacji to 7 mln euro.
Wśród beneficjentów programu znalazła się firma Recello, która zapobiega powstawaniu odpadów, odzyskując surowce dla przemysłu włókienniczego.
– Pojawiliśmy się na rynku artykułów higienicznych. W momencie, kiedy przyszła pandemia ten rynek okazał się rosnącym, bo zaczęliśmy bardzo dbać o higienę. To, co robimy, to odzyskujemy nieperfekcyjne partie włóknin i taśm. Tworzymy z nich włókno pierwotne i oddajemy producentom wyrobów higienicznych, żeby mogli z tego wyprodukować nową taśmę lub nową włókninę – wyjaśniała Agnieszka Girzejowska, prezes i główny udziałowiec Recello, która wzięła udział w dyskusji. – Wyrzucanie tych nieperfekcyjnych partii byłoby strasznym marnotrawstwem. Nasza firma po prostu zapobiega stratom materiałów surowcowych, które bardzo drożeją – dodawała Girzejowska.
Firma Reno jest z kolei producentem drzwi i systemów przesuwnych. Dzięki grantowi dla przedsiębiorczych kobiet, będzie mogła wykorzystać drewno, które dotąd było produkcyjnym odpadem. Z resztek powstaną designerskie klamki stworzone we współpracy z norweskim partnerem firmy w tym projekcie.
– Zaczynaliśmy start-upowo, w garażu. Ja byłam w szóstym miesiącu ciąży, więc od samego początku było dla nas oczywiste, że to, co robimy musi być ekologiczne. Nigdy nie myśleliśmy o tym, że ekologia się opłaca. Zaczęliśmy jednak obserwować drewno, które jest takie piękne, które tak kochamy – a które nagle zaczyna być odpadem. Pomyśleliśmy, że przed nami jest wielka szansa, by z tego odpadu stworzyć coś, co klient doceni – tłumaczyła uczestnicząca w panelu dyskusyjnym Agnieszka Awakowicz-Komnata, wiceprezes zarządu firmy Reno.
Anniken Kleven-Gasser, radca ds. Funduszy Norweskich Ambasady Norwegii w Warszawie zwróciła uwagę, że zielona transformacja gospodarek to konieczność, a obecna sytuacja geopolityczna pokazuje, że nie można z tym czekać i należy realizować ją już dziś.
Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP podkreślał, że w kwestii przedsiębiorczości kobiet mamy jeszcze wiele do zrobienia. – Dane pokazują, że w Polsce aktywnych zawodowo jest 60 proc. kobiet, tymczasem w Norwegii aż 72 proc. W naszym otoczeniu każdy z nas ma fantastyczne panie, które mają dłuższą przerwę zawodową i potrzebują silnego impulsu, żeby wrócić na rynek pracy – powiedział Mikołaj Różycki. – PARP oprócz możliwości dotacyjnych na rozwój firmy, ma też bogatą ofertę miękką. Mamy sporo ciekawych szkoleń finansowanych z Funduszy Europejskich, organizujemy wiele webinarów, spotkań, konferencji – wyliczał wiceprezes PARP zachęcając panie do korzystania z tej oferty.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest krajowym operatorem odpowiedzialnym za zarządzanie programem „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Program jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Polska jest pierwszym krajem, w którym w ramach tego programu przyznawane są małe granty dla przedsiębiorczych kobiet.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
Architekt, założyciel BJK Architekci