Pasaż Kapelanka otworzył drzwi dla uchodźcówPropertyDesign.pl - 24-03-2022 12:34


Ponad 3 tys. mkw. powierzchni biurowej przy ul. Kapelanka w Krakowie, której właścicielem jest Echo Investment, to nowy, tymczasowy dom dla 300 osób, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy – w szczególności matek z dziećmi. Deweloper przygotował, doposażył i dostosował do potrzeb pobytowych przestrzeń, która została przekazana w zarządzanie Miasta Kraków i krakowskiego oddziału Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Tysiące ludzi dotkniętych działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie stanęło przed trudnym zadaniem szukania schronienia poza granicami swojej ojczyzny. W obliczu kryzysu humanitarnego Echo Investment szybko podjęło decyzję, że chce pomagać uchodźcom w sposób najbardziej dla siebie oczywisty i naturalny – zapewniając im dach nad głową. We współpracy z Miastem Kraków oraz krakowskim Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (MOPS) deweloper uruchomił w biurowej części Pasażu Kapelanka miejsca noclegowe dla uchodźców wojennych.

- Miasto Kraków stanęło przed ogromnym wyzwaniem jakim jest przyjęcie tak ogromnej grupy uciekinierów wojennych z Ukrainy. Zasoby, którymi dysponujemy bardzo szybko zostały wykorzystane. Dlatego też pozyskanie takiego miejsca, jak budynek przy ulicy Kapelanka, jest dla nas bardzo cenne. Nie byłoby to możliwe gdyby nie otwartość Echo Investment, które nie tylko udostępniło przestrzenie biurowe, ale wzięło na siebie cały ciężar dostosowania do potrzeb osób, które będę tu przebywały – mówi Witold Kramarz, dyrektor MOPS w Krakowie.

- Naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie dachu nad głową dla tysięcy uchodźców z Ukrainy. Dlatego zdecydowaliśmy, że przygotujemy dla nich przestrzenie biurowe, którymi dysponujemy, a we współpracy z administracją samorządową stworzymy tu centrum pomocy uchodźcom. Taką przestrzeń przygotowaliśmy już w Warszawie i przygotowujemy w Łodzi. W przygotowanie ośrodka przy ul. Kapelanka w Krakowie zaangażowało się wielu pracowników Echo Investment. Prace adaptacyjne, odpowiednia aranżacja przestrzeni, doposażenie części dziennej i sanitarnej wymagały wkładu wielu naszych specjalistów. Wspólnie z krakowskim oddziałem MOPS stworzyliśmy funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń dla naszych gości – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.

Centrum, które powstało przy ul. Kapelanka, jest już gotowe na przyjęcie blisko 300 uchodźców. Do ich dyspozycji jest pełne zaplecze sanitarne z kuchniami, prysznicami, pralnią i jadalnią, czy punkty przyjęć lekarza i psychologa. Od 23 marca zamieszkają tu matki z dziećmi, dlatego Echo Investment wraz z MOPS stworzyło dla nich  przestrzeń do zabaw oraz pokoje komputerowe.

Echo Investment do współpracy przy tworzeniu tej przestrzeni zaprosiło także swoich partnerów biznesowych. W doposażenie i zorganizowanie przestrzeni zaangażowali się także Whirlpool, NTT oraz BB Media.

Gotowa na przyjęcie uchodźców powierzchnia wraz z zapleczem sanitarnym jest przekazana pod opiekę MOPS, który będzie zarządzać udostępnioną przestrzenią. Koszty mediów oraz dostępu do Internetu światłowodowego pokrywa Echo Investment.

Dotychczas Echo Investment zorganizowało już ponad 1500 miejsc noclegowych dla uchodźców w warszawskim Emparku, a także pracuje nad miejscami dla ponad 200 osób w łódzkim biurowcu React. W swoich biurach w Kielcach i w Warszawie pracownicy dewelopera zebrali także kilkaset rzeczy dla dzieci: kosmetyki, pieluchy, środki czystości, środki higieny osobistej, pościele, żywność oraz zabawki.