REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

PGE uruchomiło w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego

  • Autor: PAP
  • 16 gru 2022 15:34
PGE uruchomiło w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego
fot. Unsplash

PGE uruchomiło w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Laboratorium wraz z zapleczem naukowo-badawczym ma opracowywać i wdrażać rozwiązania zapobiegające powstawaniu odpadów poprzemysłowych z energetyki i umożliwiające ich efektywne wykorzystywanie.

REKLAMA

  • PGE uruchomiło w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
  • Działalność ośrodka zainaugurowano uroczyście 16 grudnia 2022 r.
  • Nowa inwestycja w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego ma na celu zbliżenie energetyki do ekologii.

Dzięki Centrum Badań i Rozwoju GOZ oraz współpracy z ośrodkami naukowymi mają być rozwijane rozwiązania przyjazne dla środowiska. Zadaniem ośrodka będzie wypracowanie technologii przetwarzania odpadów, odzysku surowców i wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów, a także opracowanie specjalistycznych rozwiązań odzysku cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Jak podkreślił podczas uroczystości prezes PGE Wojciech Dąbrowski, centrum badawczo-rozwojowe będzie realizować swoje zadania w szczególnie ważnym dla Grupy PGE obszarze działalności i wpisuje się w założenia strategii spółki dot. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

"Gospodarka Obiegu Zamkniętego ma na celu wykorzystywanie ubocznych efektów spalania, a także elementów wykorzystywanych w OZE. To nadawanie drugiego życia produktom, które zostały już raz wykorzystane do wyprodukowania energii. Wracają jednak do systemu i dalej mogą służyć przy produkcji energii lub w przemyśle, co wpływa na ochronę środowiska i oszczędzenie zasobów" - wyjaśnił.

Dodał, że inwestycja została zlokalizowana w Bełchatowie, gdzie realizowana jest strategia transformacji energetycznej. "To kolejna inicjatywa PGE w Bełchatowie. Ponad rok temu otworzyliśmy tu Centrum Rozwoju Kompetencji, które jest wsparciem dla pracowników sektora węglowego w nabyciu nowych kompetencji. Dzięki powstałemu Centrum GOZ stworzymy nowe miejsca pracy i kolejne możliwości rozwoju dla naszych pracowników" - zaznaczył Dąbrowski.

Szef PGE Ekoserwis Lech Sekyra wskazał, że powstanie centrum badań i rozwoju to odpowiedź na wyzwania wynikające z transformacji energetyki w kierunki instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. "Widzimy już teraz doświadczenia transformacji na Zachodzie. To jest dobry przykład, żeby się uczyć i nie popełnić tych samych błędów. Z odpowiednim wyprzedzeniem i odpowiedzialnością podchodzimy do wyzwań, które nas czekają w zakresie również recyklingu i odzyskiwania surowców z instalacji OZE" - przekonywał.

Wdrożona w Grupie PGE zasada cyrkularności surowców pozwala na ekonomiczne i ekologiczne zastosowanie popiołów, żużli czy gipsu jako pełnowartościowych produktów wykorzystywanych zamiast surowców naturalnych. Dzięki temu odpady nie są składowane, jak również ograniczane jest wydobycie surowców naturalnych, co obniża koszt wielu krajowych inwestycji, jak np. budowy dróg, autostrad, nasypów kolejowych czy portów lotniczych

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie