×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwsza aukcja dzieł sztuki w formie... tokenów

  • Autor: PAP
  • 30 mar 2022 10:02
Jarosła Jaśnikowski - Tenebris Ventum, fot. mat. prasowe

Ok. 20 tokenów NFT - niepodrabialnych, niemożliwych do sfałszowania plików cyfrowych z certyfikatem autentyczności z pracami artystów - będzie można nabyć 6 kwietnia w Warszawie na pierwszej tego typu aukcji. Licytowane będą też dzieła w formie klasycznej m.in. Zdzisława Beksińskiego i Romana Opałki.

REKLAMA

"6 kwietnia w Warszawie odbędzie się pierwsza w Polsce aukcja tokenów NFT i dzieł sztuki w klasycznej formie. Będzie na niej ok. 20 tokenów NFT z pracami takich twórców jak Janusz Orzechowski, Maksymilian Novak-Zempliński czy Alicja Rekowska oraz 40 dzieł wybitnych artystów jak Zdzisław Beksiński, Roman Opałka i Wojciech Siudmak" - powiedziała podczas wtorkowego webinaru pomysłodawczyni platformy Diamondscraft, członek zarządu NFT Art. Samanta Belling.

Jak wyjaśniła token NFT (ang. - non-fungible token) to niepodrabialny, niezmienny technicznie i niemożliwy do zhakowania plik cyfrowy. Jest on potwierdzeniem unikalności cyfrowych przedmiotów w rejestrze nazywanym blockchainem. "Token NFT jest certyfikatem autentyczności samym w sobie, my, żeby wygenerować go na podstawie konkretnego dzieła sztuki, musimy mieć pozwolenie artysty, podpisane stosowne umowy, więc jest to cały proces" - relacjonowała Belling.

"To taka naturalna ewolucja pewnego rodzaju kolekcjonerstwa - z rzeczywistego przechodzimy do wirtualnego i my jako pierwsi w Polsce odważyliśmy się, żeby pokazać właśnie te nowe możliwości kolekcjonowania. Dlaczego ktoś może chcieć posiadać taki token. Po pierwsze to właśnie kwestia kolekcjonerska, ponieważ jest coraz więcej osób, które na swoich portfelach takich jak MetaMask posiadają wspaniałe kolekcje, właściwie to kolekcjonerstwo przenosi się do wirtualnego świata. Poza tym to znakomita inwestycja, która może przynieść duże zyski finansowe" - mówiła Belling.

W kwietniowej aukcji może wziąć udział każdy - na żywo i online przez platformę aukcyjną OneBid. Osoby zainteresowane udziałem klasycznym powinny wysłać zgłoszenie na adres mailowy info@diamondscraft.io. Otrzymają wówczas formularz zgłoszeniowy i przeprowadzona zostanie weryfikacja. Uczestniczący online muszą zarejestrować się na portalu OneBid i zapisać do uczestnictwa w aukcji w tej formie. Po przedstawieniu przez prowadzącego ceny wywoławczej, zarówno osoby na sali jak i uczestniczące online będą mogły licytować dzieło.

Osoba, który wylicytuje pracę w formie tokenu NFT, może go otrzymać na dwa sposoby. Jeśli posiada portfel kryptowalutowy, token zostanie przesłany tam bezpośrednio. Jeśli takiego portfela nie posiada - otrzyma token NFT na tzw. zimnym portfelu, czyli na urządzeniu Ledger Nano S, przeznaczonym do przechowywania tokenów NFT.

Jak podkreśla pomysłodawca platformy Diamondscraft, członek zarządu NFT Art. Tomasz Belling tego typu inwestowanie to rozwijający się rynek, coś co przyciąga uwagę nowych inwestorów.

"Mamy świadomość, że posiadamy coś, czego nikt inny nie ma, coś wyjątkowego. Możemy tworzyć galerię wirtualną, możemy do niej kogoś zaprosić, żeby podziwiał te dzieła. Nasza platforma będzie taką giełdą, gdzie będzie można kupować, sprzedawać, pokazać się i wymieniać, będzie to platforma, która umożliwi pełną interakcję między użytkownikami" - powiedział.

Organizatorzy zapowiadają rozwijanie platformy, jak mówią, będzie można tam zobaczyć nie tylko sztukę. Pod koniec roku planują zorganizowanie dużej aukcji tokenów NFT.

Pytani, jaka będzie wartość dzieł, które będzie można podczas aukcji 6 kwietnia wylicytować w tradycyjnej formie i w formie tokenów NFT, ocenili, że jeżeli chodzi o dzieła rzeczywiste "na pewno będzie to ok. 3 mln zł razem z tokenami, oczywiście o ile tokeny nie pójdą za dwa razy więcej".

Cześć kwoty z wylicytowanych dzieł - jak zaznaczają - ma zostać przekazana na pomoc dzieciom z ogarniętej wojną Ukrainy. "Na licytację pójdą też w tym celu dwa tokeny. Jednym z nich będzie token wybity na podstawie dzieła Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, na którym ukraińska dziewczynka zatrzymuje rosyjski czołg" - dodała Belling.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie