×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwsza indywidualna wystawa polskich architektów w jednej z najciekawszych prywatnych galerii architektury

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 sie 2018 13:22
  • Aktualizacja: 10 sie 2018 13:33
Pierwsza indywidualna wystawa polskich architektów w jednej z najciekawszych prywatnych galerii architektury
Wystawa będzie poświęcona budynkowi wielorodzinnemu Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze. Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty “manifestem prefabrykacji’, gdyż miał za zadanie odczarowanie prefabrykacji - technologii skompromitowanej w Polsce w epoce komunizmu osiedlami z wielkiej płyty fot. Juliusz Sokolowski

Architektur Galerie w Berlinie jest jedną z najciekawszych prywatnych galerii architektury na świecie. Będzie to pierwsza indywidualna wystawa polskich architektów w tej galerii. Na wystawie zobaczymy projekt BBGK Architekci, który został okrzyknięty "manifestem prefabrykacji".

REKLAMA

Galeria została założona przez architekta Ulricha Muellera w 1999 roku i zlokalizowana jest w samym centrum Berlina w zabytkowym budynki na legendarnej Karl-Marx-Allee. Każda wystawa jest specjalnie produkowana dla galerii. Ważnym elementem wystaw są uznani krytycy i zaproszeni goście, którzy prowadzą dyskusję z publicznością i architektami.

Wystawa będzie poświęcona budynkowi wielorodzinnemu Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze. Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty “manifestem prefabrykacji’, gdyż miał za zadanie odczarowanie prefabrykacji - technologii  skompromitowanej w Polsce w epoce komunizmu osiedlami z wielkiej płyty. Budynek celowo powstał na działce pozornie niepasujacej do stereotypu prefabrykacji: niewielkiej, nieforemnej, w zwartej pierzejowej zabudowie. Świadomie zostały zastosowane wszelkie dostępne technologie prefabrykacji: barwiony beton licowy, odciski i reliefy, instalacje elektryczne zintegrowane ze ścianami i stropy grzejne. Obiekt złożony z wielkogabarytowych elementów nie posiada wykończenia, galanterii, ozdób. Jest szczerą opowieścią o tym, czym jest budynek, z czego jest zrobiony i jak pracuje. Każdy element jest integralną częścią logicznej opowieści. Budynek stał się pretekstem do poruszenia ważnych zagadnień obecnych we współczesnym polskim budownictwie mieszkaniowym. Elewacje z czerwonego betonu  są przykładem brania odpowiedzialności za sposób starzenia się zastosowanych materiałów, mając na uwadze powstające tynkowane obiekty mieszkalne i ich powszechny problem eleganckiego wyglądu tylko w momencie sprzedaży. Budynek zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w tym Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

Wystawa w Berlinie rozpocznie się wernisażem w dniu 30 sierpnia i będzie czynna dla odwiedzających do 29 września 2018 roku.

Kuratorem wystawy jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury. Gościem specjalnym wernisażu będzie Ivan Blasi z Fundacji Mies van der Rohe w Barcelonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie