REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy raz w Polsce! Rubens, Van Dyck, Teniers II na wystawie w Łazienkach Królewskich

  • Autor: PAP
  • 09 wrz 2022 11:56
Pierwszy raz w Polsce! Rubens, Van Dyck, Teniers II na wystawie w Łazienkach Królewskich
Arcydzieła Rubensa, Van Dycka i Teniersa II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Łazienkach Królewskich, fot. mat. prasowe

Muzeum Łazienki Królewskie, w partnerstwie z Dulwich Picture Gallery, przygotowało wystawę pięciu arcydzieł XVII- i XVIII-wiecznego malarstwa europejskiego z londyńskich zbiorów.

REKLAMA

  • "Portret damy" Petera Paula Rubensa, "Madonna z Dzieciątkiem" Anthony'ego van Dycka, "Rozmawiający wieśniacy na tle pejzażu z kościołem" Davida Teniersa Młodszego, "Sąd Parysa" Adriaena van der Werffa i "Żołnierze grający w kości" Salvatora Rosy można oglądać od 9 września do 1 grudnia 2022 r.
  • Obrazy te prezentowane są w Polsce po raz pierwszy.

"Muzeum Łazienki Królewskie, w partnerstwie z Dulwich Picture Gallery, przygotowało wystawę pięciu arcydzieł XVII- i XVIII-wiecznego malarstwa europejskiego z londyńskich zbiorów. Po raz pierwszy w Polsce prezentowane będą dzieła wybitnych malarzy flamandzkich, holenderskich oraz włoskich, nabywane przed trzecim rozbiorem Polski przez londyńskiego kolekcjonera i marszanda, Noela Desenfansa, z myślą o królu Stanisławie Auguście" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystego otwarcia wystawy "Arcydzieła dla Króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery" w Muzeum Łazienki Królewskie.

Szef resortu kultury przypomniał, że "gromadzenie dzieł zlecił w 1790 r. w czasie pobytu w Londynie prymas Michał Poniatowski, brat Stanisława Augusta. Jednak obrazy, które miały wzbogacić królewską kolekcję w stolicy naszego kraju, z powodu historycznych perturbacji nigdy tutaj nie dotarły".

"Wszystkie prezentowane w Podchorążówce arcydzieła, m.in. +Portret damy+ Petera Paula Rubensa czy +Madonna z Dzieciątkiem+ Anthony'ego van Dycka, zostały dobrane tak, by z jednej strony połączyć wątek warszawski i londyński, a z drugiej porównać dzieła mające znaleźć się w kolekcji polskiego monarchy z tymi, które istotnie posiadał w swoich zbiorach" - wskazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że "Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jest doskonalą placówką do zaprezentowania polskiej publiczności wyboru arcydzieł z kolekcji Dulwich Picture Gallery z dwóch powodów - po pierwsze jako miejsce, w którym król zdecydował się umieścić najcenniejszą część swojej kolekcji, a po drugie - jako ośrodek badań nad Galerią Obrazów Stanisława Augusta".

"Na otwieranej dzisiaj ekspozycji publiczność będzie miała okazję poznać bliżej między innymi warsztat Rubensa - jednego z najwybitniejszych artystów epoki baroku, wybitnego portrecisty, wirtuoza malarstwa, który pracował na zlecenie największych europejskich władców i dworów we Włoszech, Paryżu, Brukseli, Madrycie i Londynie, i którego wielkoformatowe dzieła odznaczają się barokowym rozmachem oraz bogatą i soczystą kolorystyką. Ale na wystawie zaprezentowane będą też arcydzieła Davida Teniersa Młodszego, Anthony'ego van Dycka, Adriaena van der Werffa czy Salvatora Rosy. Dzięki temu wystawa prezentuje się więc niezwykle interesująco" - podkreślił szef resortu kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie