REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Plenerowa wystawa na placu Mickiewicza w Poznaniu

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2021 10:10
Plenerowa wystawa na placu Mickiewicza w Poznaniu
W Poznaniu otwarto wystawę plenerową "Pokolenie Baczyńskiego" przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. fot. Shutterstock

W Poznaniu  otwarto wystawę plenerową "Pokolenie Baczyńskiego" przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

REKLAMA

  • Plenerową ekspozycję przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN można oglądać do 3 grudnia.
  • Prezentowana od piątku na pl. Mickiewicza w Poznaniu wystawa "Pokolenie Baczyńskiego" przybliża wybitne, niezwykłe, nietuzinkowe postacie urodzone na początku dwudziestolecia międzywojennego, w kraju i w Wielkopolsce.

Jak poinformowała PAP dr Marta Sankiewicz z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wystawa "Pokolenie Baczyńskiego" została zrealizowana przy okazji 100. rocznicy urodzin poety oraz ustanowienia przez Sejm RP 2021 r. rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

W części ogólnopolskiej wystawy prezentowane są m.in. sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Karola Wojtyły oraz geofizyczki i astronomki Anieli Dziewulskiej-Łosiowej.

"W części regionalnej pojawiają się trzy wpisujące się w +Pokolenie Baczyńskiego+ postacie związane z Wielkopolską, których plany i marzenia na dorosłe życie legły w gruzach razem z wybuchem II wojny światowej" - wyjaśniła Sankiewicz.

Wystawa przybliża postać Ireny Bobowskiej, poznańskiej poetki i działaczki konspiracyjnej Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich. Po aresztowaniu przez Niemców Bobowska została osadzona w Forcie VII w Poznaniu, następnie w więzieniu we Wronkach. Skazana za działalność konspiracyjną na karę śmierci, została stracona w we wrześniu 1942 r.

Na wystawie prezentowana jest też historia siostry Ireny Bobowskiej, Teodory Bobowskiej-Wieluńskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Po kapitulacji powstania trafiła do obozów jenieckich - przebywała m.in. w Stalagu VI C w Oberlangen, wyzwolonym w kwietniu 1945 r. przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Służyła w kompanii transportowej w 2 Korpusie gen. Władysława Andersa. Po wojnie zamieszkała w USA. Zmarła 14 lutego 1994 roku.

Trzecią postacią z regionu przedstawioną na wystawie jest Jarogniew Wojciechowski, najmłodszy z Poznańskiej Piątki - wychowanków Oratorium Salezjańskiego w Poznaniu.

"Zaprzysiężony do Narodowej Organizacji Bojowej, organizował jej grupy w powiecie wrzesińskim i kolportował tam pismo "Polska Narodowa". Aresztowany przez Niemców we wrześniu 1940 r. i osadzony w Forcie VII, w więzieniu we Wronkach, a następnie w Berlinie-Spandau i Zwickau. Skazany na karę śmierci za zdradę stanu w 1942 roku" - podała Sankiewicz.

W 1999 roku Wojciechowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II; znalazł się w gronie 108 polskich męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary.

W związku z ekspozycją części ogólnopolskiej i części regionalnej wystawy "Pokolenie Baczyńskiego", IPN przygotował zajęcia edukacyjne. Lekcje odbywać się będą w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" w Poznaniu, istnieje też możliwość zamówienia zajęć online. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie