REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Podbeskidzcy artyści pokażą swe prace na Festiwalu Sztuk Wizualnych

  • Autor: PAP
  • 19 cze 2018 14:43
Podbeskidzcy artyści pokażą swe prace na Festiwalu Sztuk Wizualnych
fot. unsplash

Dwustu artystów związanych z Bielskiem-Białą i okolicą zaprezentuje swoje najnowsze prace podczas 4. edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych. To największy przegląd twórczości twórców z Podbeskidzia - podała we wtorek Galeria Bielska BWA.

REKLAMA

Kurator festiwalu i dyrektor galerii Agata Smalcerz poinformowała, że w wydarzeniu wezmą udział artyści reprezentujący wszystkie dziedziny sztuki. Dominuje malarstwo, co jest tradycją w mieście organizującym od półwiecza Biennale Malarstwa Bielska Jesień. "Różnorodność jest jednak ogromna" - powiedziała.

Jak wyjaśniła Smalcerz, obok malarstwa na płótnie czy papierze, pojawiają się instalacje z wykorzystaniem szkła lub emalii na blasze; obok rysunku czy grafiki warsztatowej - różne formy grafiki komputerowej; obok rzeźby z drewna i ceramiki - obiekty o charakterze konceptualnym, łączące przedmiot ze słowem lub filmem, a obok klasycznej fotografii - różnego rodzaju eksperymenty, w tym prace przenoszące płaską fotografię w trzeci wymiar.

Jak dodała Smalcerz, dizajn i sztuki użytkowe reprezentowane są przez bogatą w regionie ceramikę, tkaninę, projekty ubrań, mebli czy lamp. "Pojawiają się też efemeryczne instalacje w przestrzeni publicznej oraz performans. Młode pokolenie wypowiada się korzystając z najnowszych technologii: poprzez interaktywne aplikacje, film czy wideo" - powiedziała.

Justyna Łabądź z bielskiej galerii poinformowała, że festiwal rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do 26 sierpnia. Prace prezentowane będą w głównych bielskich galeriach i muzeum, a także w miejscach związanych z górami - schronisku na Dębowcu i w górnej stacji kolei linowej na Szyndzielnię.

"Po raz pierwszy w historii festiwalu artyści zaproszą widzów do swoich pracowni, nie tylko po to, by pokazać dorobek, ale by goście poczuli atmosferę sztuki tam, gdzie ona powstaje" - powiedziała Łabądź.

Każdy z dwustu artystów zaprezentuje jedną pracę, którą wykonał w ostatnich czterech latach, czyli od momentu zakończenia poprzedniej edycji imprezy. W festiwalu uczestniczą nie tylko artyści mieszkający bądź pracujący w Bielsku-Białej i najbliższej okolicy, ale także z terenu dawnego województwa bielskiego, czyli z okolic Cieszyna, Żywca, Oświęcimia, Wadowic i Suchej Beskidzkiej.

Spośród uczestników 4. festiwalu jury wyłoni artystę, który otrzyma nagrodę prezydenta Bielska-Białej.

W 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych, który odbył się w 2014 r., uczestniczyło 166 artystów. Główną nagrodą, którą ufundował prezydent Bielska-Białej, uhonorowana została malarka Teresa Gołda-Sowicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie