REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Politechnika Częstochowska z ofertą dla przyszłych designerów Guardiana

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2018 16:47
Politechnika Częstochowska z ofertą dla przyszłych designerów Guardiana
fot. unsplash

Technologia szkła i ceramiki – to nowy kierunek, który od nowego roku akademickiego uruchomi Politechnika Częstochowska. Będą się na nim kształcić kadry m.in. dla firmy Guardian, która inwestuje w kolejną hutę szkła w tym mieście.

REKLAMA

Otwarciu kierunku dedykowanego branży szkła i ceramiki patronuje lokalny samorząd, który wspiera finansowo wyposażenie laboratorium.

"Branża szkła ma duży potencjał rozwojowy, a Częstochowa będzie jedynym - oprócz Krakowa - ośrodkiem w kraju, kształcącym specjalistów w tym zakresie. Wspieranie tego kierunku kształcenia to bardzo dobra inwestycja w przyszłość naszych studentów, częstochowskiego przemysłu i całego miasta" - ocenił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Lokalne władze przekonują, uruchomienie nowego kierunku kształcenia to odpowiedź na potrzeby biznesu, ale także poszerzenie możliwości zdobywania dobrych, perspektywicznych miejsc pracy przez częstochowian i absolwentów Politechniki spoza miasta, którzy chcą związać przyszłość z lokalnymi firmami.

Przedsięwzięciu od początku patronują władze miasta, które w ramach środków programu Akademicka Częstochowa, podpisały z Politechniką umowę w sprawie dotacji na doposażenie laboratorium dla nowego kierunku. Środki w wysokości 55 tys. zł są przeznaczone na zakup mikroskopu optycznego oraz pieca do wytapiania szkła i wypału ceramiki. Politechnika jest obecnie na etapie budowy bazy sprzętowej dla potrzeb przyszłych studentów.

Powołaniem nowego kierunku są zainteresowani przedstawiciele tej gałęzi przemysłu, w tym firma Guardian, która zdecydowała się na budowę w Częstochowie kolejnej, nowoczesnej huty szkła i już teraz ma duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę.

Przedstawiciele tej firmy uczestniczyli w spotkaniu, na którym ogłaszano powstanie nowego kierunku. Podkreślali, że przy wyborze lokalizacji inwestycji ważna jest infrastruktura, ale kluczowe znaczenie ma dostęp do dobrze wykształconych pracowników.

W trzecim kwartale 2019 r. ta amerykańska firma ma uruchomić w Częstochowie swój drugi zakład, wyspecjalizowany w produkcji szkła m.in. dla budownictwa. Wartość tej inwestycji jest szacowana na ok. 200 mln euro inwestycji. Obecna huta szkła Guardian w Częstochowie powstała w latach 2001-2002. Należy do najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie.

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej oceniają, że nowy kierunek to także szansa na rozwój i większą konkurencyjność częstochowskiej uczelni. Liczą oni na bliską współpracę m.in. z Guardianem - tak, by kształcenie w jak największym stopniu było związane z praktyką pracy i stosowanymi w branży technologiami.

Częstochowski magistrat podkreśla, że przemysł szklarski to jeden z ważniejszych sektorów europejskiej gospodarki, nieoceniony jest również jego wkład w inne sektory i technologie. Bez szkła nie ma możliwości rozwoju technologii ekranów dotykowych, odnawialnych źródeł energii czy technologii oświetleniowych OLED, odgrywa ono też kluczową rolę w realizacji planu dotyczącego przestawienia się na konkurencyjną oraz energooszczędną gospodarkę - przypominają urzędnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie