Polscy architekci na Biennale w Wenecji. Nie tylko Grupa Centrala, ale też KWK Promes i Medusa GroupPropertydesign.pl - 28-05-2018 13:00


16. Międzynarodowa Wystawa Architektury - La Biennale di Venezia jest wyjątkowa. W gronie tak wielkich osobowości architektury jak Odile Decq, Kengo Kuma, Daniel Libeskind, Richard Meier i wyróżniony tegorocznym "Złotym lwem" Eduardo Souto de Moura znaleźli się polscy architekci i to aż dwie pracownie z Katowic.

Przewodnim tematem 16. Międzynarodowej Wystawy Architektury – La Biennale di Venezia, której kuratorkami są Yvonne Farrell i Shelley McNamara, jest "Freespace" (Wolna przestrzeń). Podkreślając różnorodne aspekty tematu przewodniego i rolę architektury w choreografii życia codziennego, kuratorki zaakcentowały także rolę darów natury. Światła słońca i blasku księżyca, powietrza, grawitacji, materiałów – zasobów naturalnych i tych wytworzonych przez człowieka.

W ten przewodni temat wpisuje się prezentacja "Amplifikacja natury” w Pawilonie Polskim. Grupa Centrala i kuratorka Anna Ptak interpretują tytuł „Freespace” jako pewną „darmową przestrzeń”, rodzaj daru, jakim są siły podtrzymujące życie na planecie, bez których nie byłoby architektury. Do współpracy przy projekcie zaproszono artystkę Izę Tarasewicz, która zinterpretowała efekty badań Centrali, tworząc instalację podkreślającą procesualny charakter projektu. 

- Architektura wzmacnia działanie sił naturalnych – nie istnieje bez przyrody, ponieważ jest jej częścią. Sposób, w jaki człowiek usiłuje zamieszkiwać świat, zależy od tego, na ile planeta Ziemia daje możliwość utrzymania na niej życia dzięki takim siłom, jak światło, grawitacja, krążenie wody – mówią twórcy „Amplifikacji natury”.

W Pawilonie Polskim pokazali, w jaki sposób architektura staje się tłumaczem zjawisk w skali planetarnej. Ich projekt unaocznił, że zjawiska takie jak opady deszczu, historia geologiczna czy pory roku znajdują wyraz również w lokalnych, modernistycznych projektach powstających w powojennej Polsce. Tym samym wskazują na uniwersalny charakter wpisania przyrody w to, co społeczne, a tego, co społeczne – w przyrodę.

Katowicki akcent

Podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji zobaczymy również wystawę Roberta Koniecznego wraz z KWK Promes. W nietypowy sposób pokazują tam pięć budynków ich autorstwa, w których zacierają się granice między architekturą a otoczeniem. Wystawę "Blurred Boundaries" zobaczyć można w Palazzo Bembo. Organizatorem wystawy jest European Cultural Centre.

Natomiast w Palazzo Mora w Wenecji, na gości Biennale Architektury czeka również wystawa poświęcona projektowi Akademeia High School spod kreski katowickiej pracowni Medusa Group. To właśnie Akademeia High School in Warsaw była jedynym ze zwycięzców organizowanego przez Property Design Awards 2018. Ekspozycja, w której bierze udział katowicka pracownia, realizowana jest pod hasłem Time-Space-Existance.