Polski Plakat Cyrkowy z PRL. Nowa wystawa w Teatrze Druga StrefaPAP - 30-09-2021 13:25


Wernisaż wystawy "Polski Plakat Cyrkowy z PRL" odbędzie się w 5 października Teatrze Druga Strefa w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 30 października.

– Plakat cyrkowy w Polsce pojawił się po raz pierwszy na początku lat 60. XX wieku na zamówienie ZPR (Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe) i jest jednym z najciekawszych zjawisk w ramach polskiej szkoły plakatu – przypomniano w przesłanej PAP informacji.

Jak zaznaczono, "plakaty cyrkowe nie miały za zadanie reklamowania konkretnych przedstawień". – Nie były też dosłowną ilustracją cyrku. Ich celem było oddanie cyrkowej atmosfery poprzez metaforę i symbol. Humor, dowcip, ekspresja, a równocześnie wdzięk, to ich najistotniejsze cechy – napisano.

Zwrócono uwagę, że "niezależność od funkcji reklamowej spowodowała, że plakat cyrkowy stał się swoistym gatunkiem sztuki". –Tworzony w latach 60. i 70. XX wieku uzyskał wielką popularność i międzynarodowe uznanie – zwłaszcza w USA – dodano.

–Wczesne realizacje, czyli plakaty z początku lat 60. należą do rzadkości. Niskie nakłady, a z drugiej strony szerokie grono odbiorców oraz uroda i wyjątkowość projektów sprawiają, że plakaty te zawsze wzbudzają zainteresowanie i podziw – czytamy w zapowiedzi wystawy.

Przypomniano, że "wśród najciekawszych realizacji z połowy lat 60. znajdują się projekty takich artystów, jak: Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Maciej Urbaniec, Hubert Hilscher, Liliana Baczewska i Rosław Szaybo".

Pomysł wystawy – Sylwester Biraga. Kurator – Małgorzata Dyoniziak. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Galerią Grafiteria.pl.

Wernisaż – 5 października o godz. 20 w Galerii Na piętrze Teatru Druga Strefa (ul Magazynowa 14A). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Wystawa czynna będzie do 30 października.