Ponad 451,6 mln zł na inwestycje samorządowe w woj. małopolskimPAP - 29-06-2020 16:34


Ponad 451,6 mln zł otrzymają gminy w województwie małopolskim w ramach rządowego programu Fundusz Inwestycji Samorządowych. Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, program to „wydarzenie, które jest udziałem wszystkich samorządów w Polsce”.

Adamczyk, który w poniedziałek uczestniczył w briefingu na terenie budowy nowego kompleksu szkolno-przedszkolnego w Przybysławicach (gm. Zielonki) podkreślił, że dzięki rządowym decyzjom o niewygaszaniu na czas pandemii sektora budownictwa, ta inwestycja realizowana jest bez opóźnień, podobnie jak wiele innych w całym kraju.

"Budowa stale trwa, koronawirus jej nie zatrzymał, duża w tym determinacja samorządu, który pomimo zmniejszonych wpływów do budżetu z PIT i CIT, dąży do tego, żeby była realizowana zgodnie z założeniem" - wskazał minister infrastruktury.

Według niego gminom w całej Polsce w realizacji inwestycji, takich jak budowa szkół, dróg, ośrodków zdrowia ma pomóc rządowy program Fundusz Inwestycji Samorządowych.

"Fundusz Inwestycji Samorządowych, o którym mówił i zabiegał pan prezydent Andrzej Duda - i to się dzieje, to staje się faktem. Ten fundusz pozwala przede wszystkim nie wygasić miejsc pracy, pozwala realizować inwestycje, takie jak ta - szkoły, drogi, budynki służby zdrowia" - zaznaczył Adamczyk.

W sumie w województwie małopolskim z Funduszu Inwestycji Samorządowych - podał wojewoda Piotr Ćwik - samorządy gminne otrzymają ponad 451,6 mln zł. Kolejne prawie 104,4 mln zł trafi do samorządów powiatowych. Rządowy program wesprze przede wszystkim remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizacje, budowę dróg i infrastruktury.

Wójt gminy Zielonki Bogusław Król poinformował PAP, że realizowana od maja zeszłego roku budowa nowego kompleksu szkolno-przedszkolnego w Przybysławicach osiągnęła półmetek. Wartość inwestycji to prawie 40 mln zł - jest ona w całości finansowana z budżetu Zielonek. Zgodnie z planami kompleks powinien uzyskać pozwolenie na użytkowanie w lipcu 2021 r., tak aby od 1 września 2021 r. mogli zacząć uczęszczać do niego uczniowie i przedszkolaki.

Nowoczesny budynek w Przybysławicach ma 3,6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Szkoła pomieści: 18 klas lekcyjnych, salę komputerową, mediatekę, bibliotekę, świetlicę, szatnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i administracji szkoły oraz, na najwyższej kondygnacji, aulę szkolną i jadalnię wraz z pełnym zapleczem kuchennym.

Przedszkole będzie zlokalizowane na parterze, w zachodnim skrzydle szkoły; zaplanowano cztery sale przedszkolne, jadalnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i pokój pracy z dzieckiem. W kompleksie będzie także basen o wymiarach 8x12,5 m, sala gimnastyczna o wymiarach boiska 24x12 m wraz z zapleczami, a także zewnętrzny plac zabaw dla dzieci, parking, układ komunikacyjny wraz dwoma zjazdami z drogi wojewódzkiej i gminnej.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ dym/