Ponad 60 mln zł na termomodernizacje w woj. łódzkimPAP - 09-06-2020 09:12


Ponad 60 mln zł z funduszy unijnych trafi do różnych podmiotów w Łódzkiem na termomodernizacje budynków gminnych, szkół, świetlic, kościołów oraz remiz OSP. W poniedziałek marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber i jego zastępca przekazali beneficjentom symboliczne czeki.

W rozstrzygniętym konkursie dotacje - w różnej wysokości - przyznano 40 projektom związanych z termomodernizacją obiektów. O pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 starały się głównie samorządy na remonty swoich szkół, urzędów, remiz, świetlic, a także uczelnie, szpitale, jednostki kultury, czy parafie na odnowienie kościołów. W sumie rozdysponowano ponad 60 mln zł.

"Spotykamy się w niewielkim Anusinie, by dać przykład, że zależy nam nawet na najmniejszych miejscowościach w regionie. Ważne jest dla nas każde miejsce na mapie województwa. Nie tylko duże miasta, ale każda gmina i wieś. Wszędzie tu trafiają pieniądze, w tym przypadku z Unii Europejskiej, oczywiście jeśli samorządy mają dobrych gospodarzy" - podkreślił podczas przekazania promesy dotacji okolicznym gminom marszałek Schreiber.

Dodał, że termomodernizacja to inwestycje, które przynoszą wiele korzyści, m.in. w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i czystszego powietrza. W większości przypadków budynki, które uzyskały wsparcie finansowe posiadają przestarzałe systemy grzewcze i nieocieplone ściany, co powoduje duże straty energii i wysokie koszty utrzymania.

W Anusinie dzięki dofinansowaniu wyremontowana zostanie świetlica wiejska. Z kolei w Uniejowie za 1,5 mln zł termomodernizacji poddane zostaną strażnice OSP w Człopach, Górach, Brzezinach, a także była kaplica w Rożniatowie. Kwota dofinansowania to 854 tys. zł. Gmina Dalików za niespełna milion zł chce zmodernizować m.in. budynek OSP w Dalikowie i świetlicę wiejską w Złotnikach. Na prace otrzymała 668 tys. zł. Większy projekt zgłosiła gmina Zduny. Wart jest 3 mln 370 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie 2 mln 193 tys. zł. Za te pieniądze zmodernizowane zostaną szkoły w Nowych Zdunach i Bąkowie Górnym.

Wśród innych inwestycji z dofinansowaniem są m.in.: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Barczewie, pięć budynków mieszkalnych w gminie Sulmierzyce, Dom Nauczyciela i budynek urzędu gminy w Dworszowicach, Dom Ludowy w Jeżowie, czy "Domek Wędkarza" w gminie Drzewica. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ skr/