×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Posadzili 280 tys. drzew!

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 kwi 2022 10:22
Posadzili 280 tys. drzew!
W ostatnią sobotę odbył się finał akcji ‘Do nasadzenia’ zainicjowanej przez firmę Torus w 2019 roku. fot. mat. prasowe
Posadzili 280 tys. drzew!

W ubiegłą sobotę miał miejsce finał akcji sadzenia drzew ‘Do nasadzenia’ zainicjowanej kilka lat temu przez firmę Torus. Łącznie posadzono ponad 280 tys. drzew!

REKLAMA

  • W ostatnią sobotę odbył się finał akcji ‘Do nasadzenia’ zainicjowanej przez firmę Torus w 2019 roku. Na 8-hektarowym terenie Nadleśnictwa Lipusz dotkniętego nawałnicą w 2017 roku uczestnicy nasadzili 80 tysięcy młodych drzewek, z których wyrośnie piękny las.
  • Łącznie we wszystkich edycjach akcji posadzono ponad 280 tysięcy sadzonek.
  • Partnerem strategicznym wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Każda z edycji tej akcji była wyjątkowa, wyzwalała w ludziach niesamowitą energię i towarzyszyło jej dużo pozytywnych emocji. Akcja ‘Do nasadzenia’ kończy się w jej leśnym wymiarze, ale tę ideę, w nieco innym wydaniu, chcemy teraz spróbować przenieść na grunt miejski. Mikro lasy miejskie, nowe przestrzenie parkowe, więcej zieleni w miejscu, gdzie żyjemy na co dzień – to z pewnością coś, nad czym warto popracować i tak, jak w tym przypadku, zaangażować do tego biznes – powiedział Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Finał akcji

Ponad 800 osób - pracownicy firm z Trójmiasta, przyjaciele, a nawet rodziny z małymi dziećmi – postanowiło sobotni dzień spędzić sadząc drzewa, odtwarzając las, który pełnię swojego uroku ukaże dopiero za kilkadziesiąt lat. Po krótkich przemówieniach i instruktażu leśników tłumy ruszyły do przygotowanych dla nich wcześniej sektorów. Kostury poszły w ruch, jeden otwór za drugim – oczywiście w odpowiedniej odległości, sadzonka za sadzonką. „Ludzie z miasta” po raz kolejny zaskoczyli leśników wydajnością swojej pracy, bo w ciągu zaledwie kilku godzin zalesili teren o powierzchni 8 ha, wykorzystując 80 tys. sadzonek.

- Pogoda fenomenalnie nam dopisała. To bycie tutaj, razem, w lesie, wspieranie leśników w tym, żeby drzewa i lasy rosły w górę jest najważniejsze. W 2017 roku byłem w epicentrum tej nawałnicy w Żelewcu niedaleko Lipusza. Dla mnie każde sadzone teraz na tym terenie drzewko ma więc szczególny wymiar – to smak życia i radości. W tym miejscu należy też szczególny hołd oddać ludziom z tych terenów, zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i leśnikom, bo to głównie na ich barkach spoczywało oczyszczenie i odtworzenie lasów na tym obszarze. Dużo się obecnie mówi o tym, żeby dzieci i młodzież więcej przebywały na dworze, żeby miały większy kontakt z przyrodą i myślę, że ta akcja dobrze na tę potrzebę odpowiada. Wszyscy musimy dbać o to, aby przyszłe pokolenia mogły się wychowywać w jeszcze piękniejszym świecie – powiedział Michał Szczepański, Koordynator Nauk Przyrodniczych w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym.

- Nasza odpowiedzialność dotyczy w dużej mierze działań związanych z troską o środowisko naturalne oraz edukacją w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Aktywne uczestnictwo w wydarzeniu ‘Do nasadzenia’ idealnie wpisuje się w naszą strategię. Nie można też zapomnieć o osobach, bez których takie inicjatywy nie miałyby ważnej wartości dodanej – czyli zaangażowana i wrażliwa społeczność wśród pracowników. Odpowiedzialne firmy to te, w których pracownicy chcą współtworzyć i rozwijać się na wielu płaszczyznach – powiedział Mario Zamarripa, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie Ergo Hestia.

280 tysięcy sadzonek

Łącznie we wszystkich edycjach akcji ‘Do nasadzenia’ udział wzięło około 3150 osób z ponad 50 firm. Nasadzono łącznie 280 tysięcy drzewek, zalesiając pohuraganowy teren o powierzchni blisko 30 ha.

- Lubimy się angażować w takie akcje. Właśnie wydaliśmy kolejny raport roczny z działalności naszej firmy i zależy nam na takich działaniach ekologicznych, dzięki którym możemy realnie wesprzeć środowisko naturalne. To jest silna motywacja, ale całe to wydarzenie jest też fajnym, przyjaznym happeningiem rodzinnym, a nam, jako firmie rodzinnej bardzo pasuje takie rozwiązanie – powiedziała Katarzyna Rachwalska-Groning, Specjalistka ds. Employer Brandingu w LPP.

Dla Lasów Państwowych akcja niosła ze sobą podwójną korzyść – wsparcie w odtworzeniu lasu, ale też szerokie uświadamianie i edukacja społeczeństwa w zakresie pracy leśników i funkcjonowania przyrody w jej naturalnym otoczeniu.

- To wielki przywilej, że możemy gościć na swoim terenie tak wiele osób. Dla nas, dla leśników, niesamowicie wartościowy jest wymiar edukacyjny, społeczny tej akcji. Lasy Państwowe prowadzą swoją statutową działalność, ale realizowane wspólnie z firmami odnowienia są bardzo ważnym elementem – uświadamiamy w ten sposób jak istotne jest dbanie o przyrodę, o lasy, które są przecież dla nas wszystkich – powiedział Jan Kowalke, Specjalista Służby Leśnej, Nadleśnictwo Lipusz.

W akcję włączyły się nie tylko lokalne, trójmiejskie firmy, ale także podmioty z innych części kraju.

- Przyjechaliśmy tutaj już po raz trzeci z silną ekipą deweloperów z całej Polski, by wspólnie sadzić drzewa. Jest moc, jest siła i jestem przekonana, że za kilkadziesiąt lat w tym miejscu będzie rósł piękny las, bo zależy nam, by wspólnie tworzyć zielone miejsca, w których przyjemnie się żyje – powiedziała Ewa Andrzejewska, z-czyni dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, partnera akcji.

Drzewa na zmiany klimatu

Jednym z najważniejszych wyróżników młodych drzew, jest fakt, że pochłaniają i magazynują one węgiel, o czym mówi się coraz częściej w kontekście problemów klimatycznych naszej planety. Młode drzewa, będące w fazie intensywnego wzrostu, akumulują go najwięcej poprzez wbudowywanie go w swoje tkanki, a badania naukowe dowodzą, że jest to nawet 33% całego wiązanego przez lasy węgla. Drzewostany starsze lub rosnące w przegęszczeniu, które mają ograniczone możliwości przyrostu, absorbują go znacznie mniej.

Oprócz magazynowania węgla młody las to również ostoja dla zwierząt czy sposób na ochronę gleby przed wywiewaniem materii (zjawisko to po nawałnicy było bardzo intensywne na terenach Nadleśnictwa Lipusz), a poprzez zacienienie gleby jest to także sposób na magazynowanie wody. W tym kontekście warto zaznaczyć, że cięcia dorosłych drzew, które mają od 20-30 lat, wykonywane przez Lasy Państwowe, mają charakter przerzedzający.

Akcja ‘Do nasadzenia’ nie tylko zaangażowała środowisko biznesowe, ale też stała się inspiracją dla innych firm.

- W tej edycji sadziliśmy drzewa na trudnym, pagórkowatym ternie, ale motywacji nam nie brakowało. Cieszę się, że uzyskaliśmy tak duży, pozytywny odzew od wielu firm i osób. Dla części z nich włączenie się w taką akcję było czymś naturalnym, stworzyliśmy dodatkowe pole realizacji działań CSR, ale były też takie podmioty, które wyraźnie udało się zainspirować do większej aktywności na tym polu – firmy z innych nawet części kraju dzwonią i dopytują o nasze doświadczenia, bo też chcieliby się zaangażować, zrobić coś pożytecznego. Tej wspaniałej historii będzie więc ciąg dalszy – podsumowuje Monika Brzozowska, z-czyni dyrektora marketingu w firmie Torus.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie