×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstał znaczek upamiętniający arch. Józefa Gosławskiego

  • Autor: PAP
  • 31 sty 2022 15:45
Powstał znaczek upamiętniający arch. Józefa Gosławskiego
Zaprojektowany przez arch. Józefa Gosławskiego gmach Rady Miejskiej w Baku został uwieczniony na znaczku pocztowym, wyemitowanym przez Pocztę Polską. fot. Shutterstock

Zaprojektowany przez arch. Józefa Gosławskiego gmach Rady Miejskiej w Baku został uwieczniony na znaczku pocztowym, wyemitowanym przez Pocztę Polską w ramach serii "Polacy Światu".

REKLAMA

  • Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający architekta Józefa Gosławskiego.
  • Na znaczku przedstawiono gmach Rady Miejskiej w Baku autorstwa Józefa Gosławskiego.
  • Najnowszy walor filatelistyczny powstał przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i rozpoczyna serię "Polacy Światu" - przekazała w poniedziałek spółka.

Jak poinformowała Poczta Polska w komunikacie, "na znaczku przedstawiono gmach Rady Miejskiej w Baku autorstwa Józefa Gosławskiego", który "uważany jest za najlepszy obiekt administracyjny w stolicy Azerbejdżanu i najważniejszy projekt polskiego architekta". "Wzdłuż górnej krawędzi znaczka umieszczono: napis +POLSKA+ i oznaczenie nominału 4 zł, a wzdłuż prawej krawędzi nazwę serii - +Polacy światu+. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona wizerunek Józefa Gosławskiego w otoczeniu rodziny, zaprojektowany na podstawie jednego "z niewielu zachowanych zdjęć słynnego architekta".

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał, że "tylko przez 12 lat swojej kariery architekta miejskiego w Baku Józef Gosławski zmienił i nadał nowe oblicze temu miastu". "Był i jest przykładem Polaka, który tworzył poza Polską, ale w sercu zawsze był Polakiem. Cieszy mnie niezmiernie, że Poczta Polska włączyła się do programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych +Polacy Światu+ i kontynuując tradycje takich mistrzów projektantów - znaczków jak Czesław Słania, prezentuje kolejny znaczek poświęcony +znanym nieznanym+ Polakom, którzy poza Polską stworzyli niepowtarzalne dzieła, realizowali wielkie przedsięwzięcia" - powiedział, cytowany w komunikacie.

Prezes Poczty Polskiej S.A. Tomasz Zdzikot zwrócił uwagę, że "o wielu naszych rodakach docenianych na świecie dziś nie pamiętamy lub wiemy niewiele". "Dlatego, włączając się w akcję MSZ, rozpoczęliśmy nową serię znaczków, poświęconą propagowaniu wiedzy o tych wybitnych ludziach. Większość przypadków jest niesamowicie ciekawa, a przede wszystkim może być inspiracją dla naszego codziennego życia oraz oczywiście powodem do dumy narodowej" - wyjaśnił.

Według Poczty Polskiej, projekt "Polacy Światu" stanowi "unikatową i cenną inicjatywę pozwalająca przywrócić pamięć o wybitnych Polakach, sławnych i docenianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub zapomnianych w Polsce". "Projekt powstał dzięki współpracy Poczty Polskiej z MSZ i placówką dyplomatyczną RP w Baku" - podano.

Józef Gosławski (1865-1904) ukończył studia w Petersburgu, a w 1891 r. - po ich ukończeniu - wyjechał do Baku, gdzie nadzorował budowę soboru Aleksandra Newskiego, a następnie został mianowany naczelnym architektem miasta. "Twórcza aktywność Gosławskiego w latach 1893-1900 poskutkowała zaprojektowaniem i wybudowaniem 12 budynków, które zmieniły architektoniczne oblicze miasta, w tym Bakijskiej Rady Miejskiej przedstawionej na znaczku pocztowym. Na przestrzeni krótkiej, lecz intensywnej działalności, nasz rodak dał się poznać jako wybitny architekt. Dzieła Józefa Gosławskiego są dziś zabytkami architektury światowej klasy i znajdują się pod ochroną rządu azerbejdżańskiego" - czytamy. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie