Powstanie monografia poświęcona historii miasta RadomPAP - 18-03-2021 14:33


Czterotomowa monografia poświęcona dziejom Radomia powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat. Będzie to pierwsza tego rodzaju obszerna publikacja ukazująca przeszło 800 lat historii miasta.

Monografia zostanie wydana dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego i władz miasta.

Jak podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński, o potrzebie powstania takiego wydawnictwa mówiło się w mieście się od wielu lat, ale zawsze brakowało pieniędzy. "Teraz realizacja tych planów będzie możliwa dzięki partnerstwu z samorządem woj. mazowieckiego" - zaznaczył Tyczyński. Dodał, że zaangażowanie samorządu woj. mazowieckiego i miasta pozwoli podzielić siły i środki finansowe na stworzenie monografii, a także zapewni szerszą promocję publikacji.

Aby zabezpieczyć fundusze na ten cel, władze Radomia planują wpisanie przeszło 200 tys. zł do wieloletniego planu finansowego miasta na lata 2022-2026.

"Radom i jego przeszło osiemsetletnia historia zasługuje na poważne naukowe opracowanie" - zauważył członek zarządu woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski. Dodał, że Radom do tej pory nie doczekał się pełnej monografii naukowej. Ostatnia tego typu próba została podjęta przez Radomskie Towarzystwo Naukowe w 1985 roku. Efektem tych prac było jednotomowe wydawnictwo, w którym nakreślono dzieje miasta od 1795 roku.

Prace nad nową publikacją rozłożono na pięć lat. Pierwsze dwa tomy obejmujące lata do 1795 r. i od 1975 r. do 1918 r. mają zostać opublikowane w 2023 r. Kolejne dwie części ukażą się do 2026 r.

"Będzie to opracowanie zbiorowe. Szacujemy, że treści merytoryczne, łącznie z materiałem ilustracyjnym, obejmą przeszło 1500 stron" - zapowiedział prof. Dariusz Kupisz, który ma kierować pracami nad tworzeniem monografii.

Jak zapowiedział Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, pierwsze 100 egzemplarzy będzie edycją limitowaną wydaną specjalnie z okazji 100-lecia tej placówki.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ wj/