×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pożegnamy papier toaletowy? UE ma pomysł na zamiennik

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2023 15:38
  • Aktualizacja: 11 wrz 2023 15:36
Pożegnamy papier toaletowy? UE ma pomysł na zamiennik
Dni tradycyjnego papieru toaletowego mają być policzone. fot. Colourblind Kevin / unsplash

Dni tradycyjnego papieru toaletowego mają być policzone. Przynajmniej w Unii Europejskiej. Co miałoby go zastąpić? UE proponuje papier ze... słomy.

REKLAMA

  • UE promuje papier toaletowy ze słomy. 
  • Produkcja papieru z wykorzystaniem słomy wymaga mniejszych nakładów energii i wody w porównaniu z pozyskiwanymi z drzew włóknami.
  • Według elEconomista, docelowo produkcja papieru toaletowego może zostać całkowicie wstrzymana, a tradycyjny papier "zastąpiony przez wodę i mydło".

Tradycyjny papier toaletowy ma policzone dni użytkowania, gdyż - aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu - UE promuje papier toaletowy ze słomy. Według hiszpańskiego portalu elEconomista nie wyklucza się całkowitej rezygnacji z papieru na rzecz "wody i mydła". Celem jest ochrona zasobów naturalnych i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 35 proc. do 2030 r.

Produkcja papieru z wykorzystaniem słomy wymaga mniejszych nakładów energii i wody w porównaniu z pozyskiwanymi z drzew włóknami, z których produkuje się papier tradycyjny.

Słoma jest materiałem oszczędzającym zasoby i szybko odnawialnym; pozostaje na polach po każdych żniwach, a wyprodukowany z niej papier toaletowy ma taką samą miękkość i wytrzymałość, jak papier tradycyjny - zapewniają źródła w Brukseli, na które powołuje się portal.

Dla UE lata 2021 - 2030 są fundamentalne dla zaradzenia kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu naszej planety, jednak do tego potrzebne są miliardy euro na inwestycje - zauważa portal. Projekty w tym zakresie wspiera zaangażowany na rzecz zrównoważonego rozwoju Europejski Bank Inwestycyjny, który ustanowił linie finansowania dla projektów przyspieszających przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Chodzi o model produkcji i konsumpcji polegający na odnawianiu i ponownym stosowaniu materiałów i produktów, aby wydłużyć ich czas używania i ograniczyć do minimum odpady.

Według elEconomista, docelowo produkcja papieru toaletowego może zostać całkowicie wstrzymana, a tradycyjny papier "zastąpiony przez wodę i mydło". Portal wskazuje, że do mycia miejsc intymnych miałyby służyć instalowane w muszlach klozetowych specjalne urządzenia z dozownikami wody.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mms/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie