×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prace artystów i rzemieślników na Święcie Ulicy Niecałej w Kaliszu

  • Autor: PAP
  • 02 wrz 2022 13:47
Prace artystów i rzemieślników na Święcie Ulicy Niecałej w Kaliszu
100 wystawców zgłosiło swój udział w jubileuszowym dziesiątym Święcie Ulicy Niecałej. fot. Shutterstock

Ulica Niecała o długości zaledwie 230 metrów, jest przykładem bogatej, wielokulturowej historii Kalisza. Od 2013 odbywa się na niej święto, podczas którego swoje prace wystawiają artyści i rzemieślnicy.

REKLAMA

  • 100 wystawców zgłosiło swój udział w jubileuszowym dziesiątym Święcie Ulicy Niecałej.
  • Na Kaliszan czekać będą stoiska artystów i rzemieślników; pojawią się także zabytkowe samochody.
  • Będzie można zwiedzić m.in. cerkiew prawosławną i parafię ewangelicko-augsburską oraz zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawę pt. "Mariaże Marii", przygotowaną w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej.

 

Będą stragany z niezwykłymi rzeczami, których już dzisiaj nie ma - powiedziała w piątek PAP organizatorka wydarzenia Margota Szuszyńska

Święto ulicy Niecałej - jak podkreślili w rozmowie z PAP pomysłodawcy - przedsiębiorcy Margota i Cezary Suszyńscy z Kalisza - to "swoisty fenomen". "Impreza już na tyle zaistniała w świadomości mieszkańców, że nie wyobrażają sobie, aby mogła zniknąć z kulturalnej mapy Kalisza" - ocenili.

W sobotę od godz. 11 na kaliszan będzie czekać wiele atrakcji. "Tradycyjnie ze swoimi stoiskami wystawią się malarze, rzeźbiarze, rzemieślnicy, stoiska z rękodziełem, lalkami, zabawkami, biżuterią i szwajcarskimi zegarkami" - powiedziała Suszyńska.

Pojawią się zabytkowe samochody. "Dla zmotoryzowanych mamy jeszcze inną niespodziankę. To pokaz najnowszego, elektrycznego mercedesa EQS 580" - dodał Cezary Suszyński.

Będzie dużo muzyki - na scenie zaprezentują się tancerze i zespoły muzyczne.

Organizatorzy zaplanowali m.in. minikonkurs piosenki retro i turniej szachowy.

Będzie można zwiedzić m.in. cerkiew prawosławną i parafię ewangelicko-augsburską oraz zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawę pt. "Mariaże Marii", przygotowaną w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej, prezentującą - jak powiedział PAP dyrektor biblioteki Robert Kuciński - dotąd nieudostępniane w Kaliszu dokumenty o pisarce.

Margota Suszyńska zaapelowała, żeby kaliszanie - jeżeli tylko zechcą - przybyli na wydarzenie w przebraniu wystylizowanym na przełom XIX i XX wieku.

Pierwsze święto Niecałej odbyło się w 2013 roku. "Wspólnie z byłym dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzejem Borowiakiem wpadliśmy wtedy na pomysł, żeby pokazać kaliszanom historię tego niezwykłego miejsca" - powiedziała Suszyńska.

Jak podkreśliła, ulica Niecała o długości zaledwie 230 metrów, jest przykładem bogatej, wielokulturowej historii Kalisza.

Pod adresem Niecała 1 znajduje jedyna w południowo-wschodniej Wielkopolsce cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Pod dwójką - pobudowany w XIX wieku budynek dawnej fabryki sukna Repphanów, w którym urodził się znany kaliski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński. Przy Niecałej 6 znajduje się dawna fabryka lalek Szrajera.

Okazały budynek będący siedzibą parafii ewangelicko-augsburskiej nazywany Domem Pod Aniołami ma numer 10. Natomiast przy Niecałej 14 stoi kamienica w stylu klasycystycznym, zbudowana w 1920 roku dla prekursora kaliskich fotografików Wincentego Borettiego.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie