REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Prace polskich fotografek w warszawskim Domu Spotkań z Historią

  • Autor: PAP
  • 30 wrz 2021 09:08
Prace polskich fotografek w warszawskim Domu Spotkań z Historią
Wystawę tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek. Fot. Shuttersock

150 zdjęć trzynastu słynnych polskich fotografek prezentowanych jest na wystawie „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Wernisaż w czwartek 30 września.

REKLAMA

Kobiety, które fotografują, które dokumentują, utrwalają w swoich kadrach najnowszą historię kraju, społeczeństwa i narodu, często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę w latach 70-90 - mówi PAP kuratorka ekspozycji Monika Szewczyk-Wittek. - Ideą wystawy, zorganizowanej wspólnie z DSH, jest przypomnienie ich historii i pokaz fotografii ich autorstwa - dodaje kuratorka i autorka książki pod tym samym tytułem: "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek", którą warszawski Dom Spotkań z Historią wydał w czerwcu tego roku, a ekspozycja jest jednocześnie jej uzupełnieniem i rozszerzeniem.

Wystawę tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym wszystkich bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

Zależało mi na tym, aby przypomnieć czas zdjęć analogowych - wyjaśnia Monika Szewczyk-Wittek. - Współczesne fotografki, których jest na szczęście coraz więcej, posługują się różnymi narzędziami promocji i komunikacji własnej pracy. Fotografie wykonane cyfrowo w ciągu zaledwie kilku chwil może zobaczyć każdy chętny w dowolnym miejscu na świecie. Natomiast - jak zaznacza kuratorka - autorki zdjęć prezentowanych na wystawie pracowały w zupełnie innej rzeczywistości, gdy proces powstawania fotografii był bardzo pracochłonny.

Monika Szewczyk-Wittek razem z artystkami wybierała zdjęcia zarówno już publikowane, jak i wcześniej niepokazywane.

Większość autorek nigdy nie zdigitalizowała w całości swojego dorobku. Kilka z nich, jak Maja Sokołowska, Agnieszka Sadowska czy Anna Pietuszko-Wdowińska, bezpowrotnie straciło część swoich zbiorów. Niektóre nie mają pełnego dostępu do swoich archiwów z tamtych lat.

Zdjęcia na wystawie stanowią ciekawe spojrzenie na polską fotografię od lat 70. do 90. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia wydarzeń politycznych i sportowych, portrety, jak i fotografie ukazujące życie codzienne. Całość uzupełnią aparaty, publikacje, stykówki i inne pamiątki bohaterek wystawy.

Autorki zajmowały się fotografią różnego rodzaju, ale też pracowały jako fotoedytorki, były szefowymi działów fotograficznych w redakcjach dzienników. Publikowały w cenionych polskich tytułach prasowych polskich, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. "Dzięki nim fotograficzna opowieść o naszym kraju i naszym życiu docierała także do prasy zagranicznej" - podkreśla Szewczyk-Wittek.

Monika Szewczyk-Wittek jest absolwentką Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego; specjalizowała się w fotografii. Jest autorką tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Specjalizuje się w opracowywaniu archiwów. Współtwórczyni projektu "Wszyscy Jesteśmy Fotografami". Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na UW.

Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią. Będzie też transmitowany w mediach społecznościowych DSH. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie