×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Procedury dotyczące decyzji środowiskowych i realizacji inwestycji będą szybsze?

  • Autor: PAP
  • 18 maj 2022 15:52
Procedury dotyczące decyzji środowiskowych i realizacji inwestycji będą szybsze?
Proces wydawania decyzji środowiskowych i realizacji inwestycji ma być szybszy dzięki zmianom jakie przewiduje ustawa, której projekt opublikowano w środę. fot. Shutterstock

Tak przynajmniej zakłada ustawa, której projekt opublikowano w środę. Zmiany mają usprawnić proces wydawania decyzji środowiskowych i realizacji inwestycji.

REKLAMA

  • Przyspieszenie procedur dotyczących wydawania decyzji środowiskowych oraz realizacji inwestycji, w szczególności inwestycji drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych - przewiduje opublikowany w środę projekt ustawy.
  • Zmiany dotyczą głównie ustawy z 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także ustawy 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt, autorstwa ministerstwa klimatu i środowiska, dotyczący nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Jak podano w uzasadnieniu, projekt zakłada przyspieszenie procedur mających na celu wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz realizację inwestycji, zatem wpływa pozytywnie na działalność mikro przedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców biorących udział w tych procedurach.

Wskazano, że zmiany przewidziane w projekcie wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia procedur inwestycyjnych i zostały w większości zaproponowane w ramach prac Międzyresortowego Zespołu do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany dotyczą głównie ustawy z 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także ustawy 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych zwanej dalej "specustawą drogową".

Zgodnie z projektem organ wydający decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach będzie musiał, na początkowym etapie postępowania, przeprowadzać analizy zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli został uchwalony. Rozwiązanie to - wskazano - ma wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, które wynikają z praktyki współdziałania organów biorących udział w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zapewniono, że regulacja pozytywnie wpłynie na pracę organów uczestniczących w ocenie oddziaływania na środowisko, ponieważ ułatwi analizę przestrzenną położenia inwestycji, lokalizacji siedlisk zwierząt i roślin względem obszarów chronionych oraz weryfikację przedłożonego raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Według projektodawców regulacja nie spowoduje skutków finansowych dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, polegających na zwiększeniu wydatków lub zmniejszeniu dochodów tych jednostek w stosunku do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów.

Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie