×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Projekt Mobius Architekci z nagrodą European Property Awards

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 19 sty 2022 14:36
Projekt Mobius Architekci z nagrodą European Property Awards
Circle Wood House nagrodzony w plebiscycie European Property Awards. proj. Mobius Architekci, fot. Paweł Ulatowski

Projekt pracowni Mobius Architekci, Circle Wood House, został nagrodzony w kategorii „Architecture Single Residence” w konkursie European Property Awards 2021-2022.

REKLAMA

  • Circle Wood House spod kreski pracowni Mobius Architekci zdobył nagrodę w plebiscycie European Property Awards, w kategorii Architecture Single Residence.
  • Architekci stworzyli dom, który wygląda jak wielki kawałek pnia, wpisany w krajobraz Kampinoskiego Parku Narodowego.

Circle Wood House - projekt pracowni Mobius Architekci, został nagrodzony w kategorii „Architecture Single Residence” w konkursie European Property Awards 2021-2022. EPA to europejska odsłona konkursu International Property Awards, którego początki sięgają 1993 r. To największy i najbardziej prestiżowy konkurs, promujący architekturę, wnętrza i nieruchomości na świecie.

 

Dom wyciosany w pniu

Budynek o powierzchni 400 m kw. wykonany w konstrukcji żelbetowej obłożonym jest panelami z drewna Okume, pochodzącego z zachodniej Afryki. To egzotyczne drewno – eleganckie i bezsęczne - doskonale wpasowało obiekt w leśne otoczenie. Za sprawą materiałów, kolorystki i owalnej formy budynek organicznie zanurza się w naturalny krajobraz puszczy.

- Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy idee projektu jego autor, Przemek Olczyk z warszawskiego biura Przemek Olczyk Mobius Architekci.

Inwestor, który ceni sobie prywatność nie chciał jednak zamykać się na piękno otoczenia, jakie tworzy otulina Kampinoskiego Parku Narodowego. Odpowiedzą na te pozornie wykluczające się założenia projektowe stało się atrium, w którego centralnej części pozostawiono sosny, sięgające strzeliście ku niebu. 

Wnętrza jak galeria sztuki

Przestrzeń wewnątrz przywodzi na myśl prywatną galerię sztuki, wrażliwą na piękno przyrody projektowaną w harmonii z naturą. Mocnym elementem wpływającym na odbiór wnętrza jest rzeźbiarska wstęga schodów, które same w sobie stanowią artystyczny element architektury budynku. Pozostałe pomieszczenia cechuje wyrafinowana gra naturalnymi materiałami. Piaszczysty krajobraz z wysokimi trawami i sosnami porastającymi okolicę tworzy zaś zmienne w czasie tło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie