Projektowanie to sztuka transformacji - Dror BenshetritPropertydesign.pl - 18-07-2017 11:40


Projektowanie wnętrz dla Drora Benshetrita jest wielowymiarowym zadaniem, w którym geometria przenika się ze sztuką, a detale potrafią zmienić perspektywę przestrzeni. To zawsze trwająca ewolucja, proces, który nie ogranicza się tylko do tworzenia mebli: wynalezienie nowych kształtów może odmienić styl życia.

Ten renomowany projektant, pracujący w Nowym Jorku, który rozpoczął swoją przygodę w świecie projektowania już podczas studiów w Eindhoven Design Academy w Holandii. W swojej pracowni w Nowym Jorku – prawdziwej kuźni aktywności, Dror z udziałem architektów, planistów, konstruktorów, choreografów, historyków, inżynierów i innych twórców tworzy obiekty, które nie tylko spełniają swoje pierwotne funkcje, ale także tworzą nowe, nieoczekiwane i zadziwiające doświadczenia. Przykładem takiego przedmiotu jest np. Pick Chair (Zmienne Krzesło), jedno z dzieł, które najlepiej wyraża kreatywność Drora.

PickChair jest jednocześnie krzesłem, taboretem, stolikiem lub panelem, który można zawiesić na ścianie, jako dzieło sztuki. Ten przedmiot może być swobodnie przekształcony z siedziska w dekorację i odwrotnie, oferując różnorodność form w ramach swojego własnego kształtu, z których każda podważa wszelkie pragnienia przewidywalnej i uporządkowanej tożsamości. Zaprojektowane przez Drora Benshetrit'a wydaje się sugerować, że szczyt piękna i funkcjonalności w meblach projektowych leży właśnie w możliwości ciągłej transformacji.

Wiele dzieł Drora obejmuje ruch i wszechstronność, z wykorzystaniem mebli i przedmiotów, które mogą być odwrócone do góry nogami lub z jednej strony, wygięte, przekręcone na zewnątrz, rozmontowywane i rozplanowane na nowo w dowolnym momencie.

Niezależnie od tego, czy Dror projektuje wazon, rozszerzającą się walizkę czy całą wyspę na wybrzeżu Turcji, wszystkie jego prace wyrastają z autorskich, wyimaginowanych wizji przyszłości, generowanych przez prawdziwie wielodyscyplinarną alchemię wizji i konstrukcji.

Dror inspiruje się sztuką i geometrią, fizyką i poezją równocześnie. Projektant wprowadza w życie kompletne rozwiązania projektowe, meble i pomysły na pomieszczenia mieszkalne, które stanowią zachętę do transformacji. Jego dzieła oferują nie tylko praktyczną różnorodność i wygodę, ale także przynoszą radość ze zdziwienia w momencie kontaktu z ekscytującym nowym doświadczeniem i emocjami.

Sam projektant lubi otaczać się przedmiotami najwyższej jakości, niebanalnymi, a jednocześnie użytecznymi. Swój apartament w Nowym Jorku wyposażył np. w urządzenia kuchenne szwajcarskiej marki Franke: zlewozmywak, bateria oraz płyta grzewcza wspierają kulinarną pasję artysty, który został właśnie jednym z ambasadorów marki.