×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam. Festiwal architektury Westival ruszy w środę

  • Autor: PAP
  • 07 maj 2022 08:45
  • Aktualizacja: 07 maj 2022 08:46
fot. shutterstock

Wystawy, projekcje filmów, wykłady i spacery znalazły się w programie szczecińskiego 14. Westivalu. Motto rozpoczynającego się w środę wydarzenia to "Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam" . Westival organizowany jest przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

REKLAMA

"Główna wystawa +Młoda Polska+ będzie próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury i jednocześnie prezentacją młodych i już uznanych pracowni oraz architektów. Jej dopełnieniem będzie druga ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki - +Tożsamość́. 100 lat polskiej architektury+" - zapowiedział rzecznik Westivalu Daniel Źródlewski.

Jak dodał, wystawa ta, a także związana z nią publikacja "opowiada o budynkach, przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości". Wskazał, że ekspozycja zostanie uzupełniona o kontekst lokalny "związany z urbanistyką i architekturą Szczecina".

W programie znalazły się m.in. wykłady architektów, debaty "Tożsamość", "Teraźniejszość" i "Przyszłość", spacery ze szczecińskim przewodnikiem Przemkiem Głową i pokazy filmów: "My Architect" oraz "The Competition".

"Tym razem wszystkie działania skupiły się wokół najmłodszej polskiej architektury. Uważam, że jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie. To najmłodszemu pokoleniu polskich architektek i architektów będziemy się przyglądać podczas tego wydarzenia. Dyskusje i wystawa, którą zobaczymy mają dać nam odpowiedź na pytanie czy jest to grupa ludzi, których łączą podobne doświadczenia, którzy pracują w podobny sposób i podobnie patrzą na rzeczywistość oraz, być może, dzielą podobne wartości" - powiedział kurator 14. Westivalu architekt Piotr Śmierzewski.

Wydarzenia odbywać się będą w szczecińskiej Willi Lentza, rozpoczną się w środę 11 maja o godz. 18 wernisażem wystaw "Młoda Polska" i "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury". Szczegóły dotyczące wydarzeń znajdują się na stronie westival.pl. Festiwal potrwa do niedzieli.

Westival organizowany jest przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie