Roark Studio podsumowuje rok 2021PropertyDesign.pl - 21-12-2021 14:55


Pracownia architektoniczna Roark Studio podsumowuje mijający rok. W 2021 roku zdobyli 7 pozwoleń na budowę oraz 10 projektów wykonawczych, pracując dla 15 różnych klientów.

Wśród najważniejszych projektów, zrealizowanych przez Roark Studio w 2021 roku, znajdują się m.in. zlokalizowana w miejscu dawnej „fabryki chleba” Chlebova zrealizowana dla NDI Development – prawdziwe wyzwanie ze względu na trudne położenie nad rzeką Motławą; Atrium Oliva, czyli wymagająca inwestycja Allcon Osiedla na rynku premium na styku historycznej zabudowy willowej i nowoczesnego centrum biurowego; Jagiellońska 13 - pierwszy mieszkaniowy projekt w Trójmieście, który już na etapie projektu otrzymał certyfikat BREEAM.

Najważniejsze projekty

Wśród najważniejszych projektów, zrealizowanych przez Roark Studio w 2021 roku, znajdują się m.in. zlokalizowana w miejscu dawnej „fabryki chleba” Chlebova zrealizowana dla NDI Development – prawdziwe wyzwanie ze względu na trudne położenie nad rzeką Motławą; Atrium Oliva, czyli wymagająca inwestycja Allcon Osiedla na rynku premium na styku historycznej zabudowy willowej i nowoczesnego centrum biurowego; Jagiellońska 13 -  pierwszy mieszkaniowy projekt w Trójmieście, który już na etapie projektu otrzymał certyfikat BREEAM.

Wszystkie wymienione inwestycje są potwierdzeniem kompetencji zespołu, który projektując w trudnych lokalizacjach, często na terenach poprzemysłowych, oraz na wymagającym rynku premium, potrafił wykonać kompleksowe projekty z uwzględnieniem projektu wnętrz, przy wysokiej dbałości o kwestie środowiskowe.

– Dla naszych klientów zawsze ważne było dobre zorganizowanie procesu projektowego, terminowość oraz wysoka jakość architektury - to się nie zmieniło. Oczywiście coraz większe znaczenie mają kwestie środowiskowe oraz związane ze zdrowym, zrównoważonym projektowaniem - podkreśla Jakub Bladowski. założyciel i prezes zarządu Roark Studio.

– Z tego powodu firma wdraża narzędzia do zarządzania projektami zaczerpnięte z branży IT jak również korzysta z zaawansowanych symulacji komputerowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie podejmować decyzje projektowe, których efektów jesteśmy pewni – tłumaczy Jakub Bladowski.

Kompetencje potwierdzone nagrodami

Ponad 20 nagród na koncie Roark Studio także nie pozostaje bez znaczenia. W 2021 roku na półkę z wyróżnieniami zespół dołożył kolejne już w kolekcji nagrody European Property Award – za przebudowę Budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej, a także równie ważne dla zespołu nagrody przyznawane przez mieszkańców Trójmiasta.

Istotną rolę odgrywa także obecność w rankingach, świadczące o tym, jak istotne dla Roark Studio jest rozpoznawanie potrzeb mieszkańców – w tym m.in. ranking osiedli z humanistycznym wymiarem Tygodnika Polityka, w którym znalazł się projekt Nowe Kolibki zrealizowany dla Invest Komfort.

– Mieszkańcy naszych osiedli czy użytkownicy projektowanych przez nas budynków biurowych nie muszą wiedzieć, dlaczego czują się dobrze w tych przestrzeniach. To nasze zadanie i powinniśmy zawsze pilnować jakości – podkreśla Jakub Bladowski.

– Trójmiejski rynek jest niebywale ciekawy, ponieważ mamy tu do czynienia z trzema miastami o różnej charakterystyce, a przez liniowy układ jest kilka różnych centrów miejskich. Bliskość morza i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego skutkuje dużą ilością lokalizacji, w których można projektować inwestycje o podwyższonym standardzie. Inwestorzy lokalni na rynku premium konkurują z ogólnopolskimi oraz zagranicznymi głównie jakością. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Trójmiasta, a dla nas bodziec do ciągłego rozwoju i podnoszenia naszych kwalifikacji – tłumaczy.

Nowości i przełomy

W 2021 roku zespół zasiliło siedmioro nowych projektantów. Właśnie ze względu na wysoce wykwalifikowaną kadrę, kierunkiem jaki obrała firma w ubiegłym roku, stało się zwiększenie odpowiedzialności pracowników, przy jednoczesnym zwiększeniu wolności w podejmowaniu decyzji. Grupy projektowe samodzielnie decydują o dniach, kiedy pracują zdalnie lub stacjonarnie oraz o dniach wolnych. Samodzielnie też zarządzają projektami, które opracowują.

W Studio pracuje obecnie dziesięć osób z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń, specjaliści technologii BIM, nowych technologii, projektowania parametrycznego, ale również osoby zwiększające swoje kompetencje w dziedzinach takich jak ochrona przeciwpożarowa.

Plany Roark Studio na 2022 rok

– Główne cele jakie stawiam sobie i firmie związane są z rozwojem zespołu. To od projektantów zależy jakość obsługi jaką dostarczamy naszym klientom. W zakresie celów projektowych stoją przed nami ciekawe wyzwania: będziemy dalej wspierać inwestorów na terenach postoczniowych, przed nami kolejne projekty z rynku premium. Będziemy dalej rozwijać nasz dział wnętrzarski. Zapewne zdecydujemy się, jak co roku, na udział w co najmniej dwóch konkursach architektonicznych – mówi Jakub Bladowski.

Firma ma również w planach projekty badawcze, które pozwolą wykorzystać potencjał pracowników związanych z Politechniką Gdańską.