×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rondo w Ciechanowie nazwane na część projektanta ikonicznej wieży ciśnień

  • Autor: PAP
  • 13 maj 2022 12:17
Rondo w Ciechanowie nazwane na część projektanta ikonicznej wieży ciśnień
Jerzy Michał Bogusławski (1925-2018), projektant wieży ciśnień w Ciechanowie został patronem ronda w tym mieście. fot. Shutterstock

Jak poinformował ciechanowski samorząd, w czwartek przy rondzie na skrzyżowaniu ulic Stefana Czarnieckiego i Granicznej odsłonięto tablicę upamiętniającą Jerzego Michała Bogusławskiego, projektanta wieży ciśnień, będącej wizytówką miasta, którą odwiedzają zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, w tym miłośnicy architektury przemysłowej.

REKLAMA

  • Jerzy Michał Bogusławski (1925-2018), projektant wieży ciśnień w Ciechanowie został patronem ronda w tym mieście.
  • Wybudowana w latach 70. XX wieku wieża ciśnień, w która obecnie jest częścią Parku Nauki Torus, to obiekt wyróżniony ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography.

W informacji samorządu podkreślono, iż Jerzy Michał Bogusławski przyczynił się do rozbudowy sieci wodociągowej w Ciechanowie właśnie dzięki wykonanemu w latach 70. XX wieku projektowi wieży ciśnień.

"Po latach, pomimo wyłączenia wieży z funkcjonowania, ten charakterystyczny i cenny obiekt techniki stał się zabytkiem docenianym nie tylko w Polsce, ale i na świecie" - zaznaczył Urząd Miasta Ciechanowa. Wspomniał jednocześnie, że od ukończenia w 2018 r. rewitalizacji obiektu, na którą tamtejszy samorząd pozyskał środki unijne, "wieża pełni nową funkcję, przyciągając turystów do wybudowanego przy niej Parku Nauki Torus".

Jerzy Michał Bogusławski: projekty w Polsce i za granicą

Jak przypomniał Urząd Miasta Ciechanowa, urodzony w 1925 r. Jerzy Michał Bogusławski pochodził z rodziny warszawskiej inteligencji - podczas II wojny światowej brał udział w działaniach konspiracyjnych i partyzanckich, wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Narodowych Sił Zbrojnych, walcząc w oddziale "Cichego" na Lubelszczyźnie. Po wojnie pracował nad odbudową stolicy. Został odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz Krzyżem Partyzanckim.

"Jego życiorys obfituje w podróże - mieszkał i pracował nie tylko w Polsce, ale też w Anglii, Afganistanie, Nigerii i Syrii. Jako architekt poświęcił się głównie architekturze przemysłowej, choć był także autorem lub współautorem takich projektów jak: Ministerstwo Sprawiedliwości w Kabulu w Afganistanie, Uniwersytet w Homs w Syrii, Centrum Obliczeniowe Instytutu Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą, a także osiedli mieszkaniowych w Nigerii" - podkreślono, przytaczając dorobek Jerzego Michała Bogusławskiego. Za projekt ciechanowskiej wieży ciśnień otrzymał nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Jak zaznaczyli radni Ciechanowa w uzasadnieniu do uchwały o upamiętnieniu projektanta, już po przejściu na bardzo późną emeryturę wspierał on władze miasta w wykorzystaniu niezwykłej formy wieży ciśnień do przekazywania młodym ludziom miłości do geometrii, matematyki, inżynierii, sztuki i nauki. "Choć nie dożył otwarcia Parku Nauki Torus, do ostatnich dni swojego życia śledził postępy i bardzo temu przedsięwzięciu kibicował" - zaznaczono we wspomnieniu. Jerzy Michał Bogusławski zmarł w Warszawie w 2018 r. i został pochowany w grobie rodzinnym na Powązkach.

Park Nauki Torus

Park Nauki Torus w Ciechanowie został otwarty po renowacji w sierpniu 2019 r. Nazwa placówki pochodzi właśnie od znajdującej się tam unikatowej wieży ciśnień. Wieża i teren wokół niej został zrewitalizowany w ramach inwestycji prowadzonej od 2017 r. z wykorzystaniem środków unijnych. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 10 mln zł. W wybudowanym pawilonie dydaktycznym o powierzchni ok. 600 metrów kw. zorganizowano sale edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, fizyką, chemią i techniką. W obiekcie znajduje się kawiarnia Cafe Pitagoras z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną.

Wykonana ze stali konstrukcja ciechanowskiej wieży cieśnień w Parku Nauki Torus składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześciennych, który kształtem przypomina obwarzanek oraz ze stanowiącej jego wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 metrów, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 metrów, a szczyt - gdzie osadzony jest torus - prawie 18 metrów. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie