×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczyna się remont kanału na Mazurach. W planach remonty kilku śluz

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2021 13:51
Rozpoczyna się remont kanału na Mazurach. W planach remonty kilku śluz
Koszt remontu kanału Piękna Góra to blisko 3 miliony złotych (2 808 547,99 zł). Fot. Unsplash

Do marca przyszłego roku potrwa remont kanału Piękna Góra na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wody Polskie podpisały właśnie umowę na realizację tej inwestycji. Jej wartość to blisko 3 mln zł.

REKLAMA

Kanał Piękna Góra łączy jezioro Tajty z jeziorem Kisajno. Teraz jego brzegi umocnione są palami i faszyną, są w złym stanie technicznym. Naprawione one zostaną technologią ścianek szczelnych stalowych zwieńczonych oczepem żelbetowym. "Pozwoli to na długotrwałe i bezobsługowe jego użytkowanie w przyszłości" - poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn - Sasimowicz i dodała, że w ramach inwestycji przebudowanych zostanie 140 metrów kanału.

"Dokonana zostanie mała korektą główki wyjściowej na jezioro Kisajno, kanał będzie udrożniony do głębokości 1,6 m, a także udrożniony zostanie 50 m odcinek zatoki jez. Tajty przed kanałem. Remont pozwoli na poprawę bezpieczeństwa żeglugi na szlaku bocznym jez. Kisajno - jez. Niegocin, a także zapewni właściwe parametry klasy drogi wodnej (I A)" - podała Giełażyn-Sasimowicz.

Koszt remontu kanału Piękna Góra to blisko 3 miliony złotych (2 808 547,99 zł). Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a realizowany w partnerstwie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Prace potrwają do marca przyszłego roku.

Rzecznik Wód Polskich w Białymstoku podała, że jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na remont śluzy Guzianka I i śluzy Karwik oraz rozpoczęcie robót budowlanych na kanale Węgorzewskim i rzece Węgorapie.

Obecnie trwają remonty kanałów: Tałckiego, Mioduńskiego i Szymońskiego na szlaku od Giżycka do Mikołajek. W lipcu zakończył się remont kanału Grunwaldzkiego. Do końca roku Wody Polskie planują ogłoszenie przetargu na remont ostatniego z kanałów - Łuczańskiego. Koszt remontu 5 mazurskich kanałów to ponad 150 milionów złotych. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie