REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rząd zajmie się projektem uchwały ws. Polskiego Inkubatora Rzemiosła

  • Autor: PAP
  • 18 maj 2021 16:13
Rząd zajmie się projektem uchwały ws. Polskiego Inkubatora Rzemiosła
W środę Rada Ministrów ma się zająć projektem uchwały ws. Polskiego Inkubatora Rzemiosła - wynika z porządku obrad rządu. fot. Shutterstock

Polski Inkubator Rzemiosła będzie przedmiotem obrad rządu w środę, 19 maja. Program ma na celu wzmocnić współpracę sektora publicznego i organizacji rzemieślniczych.

REKLAMA

  • W środę Rada Ministrów ma się zająć projektem uchwały ws. Polskiego Inkubatora Rzemiosła - wynika z porządku obrad rządu.
  • Celem programu jest m.in. wzmocnienie współpracy organizacji rzemieślniczych i sektora publicznego.
  • Planowany termin przyjęcia dokumentu przez rząd to II kwartał 2021 r.

Jak czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, program "Polski Inkubator Rzemiosła", przedłożony przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, zakłada wsparcie rozwoju organizacji rzemieślniczych, "jako strategicznych partnerów państwa w rozwoju przedsiębiorczości oraz zawodowym kształceniu dualnym".

Dodano, że głównym celem programu jest wzmocnienie organizacji rzemieślniczych "w ramach ich potencjału ludzkiego i instytucjonalnego oraz efektywności w zakresie wspierania przedsiębiorczości i organizacji kształcenia dualnego".

W ocenie autorów projektu wsparcie organizacyjne rzemiosła wymaga szeregu działań, których celem jest zwiększenie skuteczność bieżącego funkcjonowania. "Wyzwaniem jest wsparcie w dostępie do szkoleń dla przedstawicieli organizacji rzemieślniczych w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych oraz podnoszenie kwalifikacji kadr pracowników organizacji rzemieślniczych" - wskazano. Dodano, że jednym z zadań programu jest promocja organizacji rzemieślniczych, a także "wzmocnienie współpracy organizacji rzemieślniczych oraz podmiotów sektora publicznego".

W ramach projektu przewidziano m.in. pomoc w prowadzeniu konkursów dot. zawodów rzemieślniczych, by zainteresować nauką rzemiosła młodzież. "Celem konkursów jest kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy" - czytamy. Chodzi też, jak zaznaczono, o umożliwienie uczniom kształcącym się w zakładach rzemieślniczych zdobycie kompetencji lub kwalifikacji specjalistycznych wykraczających poza program kształcenia branżowego, a istotnych dla pracy w danym zawodzie.

Wskazano też m.in. na doposażenie cechów rzemieślniczych w biurowy sprzęt IT w związku z koniecznością prowadzenia pracy zdalnej czy doradztwo prawne i gospodarcze dla podmiotów zrzeszonych w cechach rzemieślniczych.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał br. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie