W Rzeszowie w przyszłym roku ruszy na zasadach pilotażu program „Mała retencja”. Mieszkańcy będą mogli uzyskać dotacje np. na budowę ogrodów deszczowych.
Jak poinformował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zainteresowanie mieszkańców programem będzie monitorowane na bieżąco.
"Będziemy zbierać także opinie na temat wysokości dotacji. Wszystko po to, aby móc w przyszłości wprowadzać korekty do programu. Należy pamiętać, że +Mała retencja+ jest finansowana z budżetu miasta i ma być uzupełnieniem programów związanych z retencją, które będą realizowane z pieniędzy zewnętrznych - z budżetu państwa i środków unijnych" - podkreślił.
Maksymalnie będzie można uzyskać dofinansowanie 80 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 1 tys. zł.
W ramach programu rzeszowianie będą mogli uzyskać dofinansowanie do wykonania na swoim terenie - w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, zabudowy bliźniaczej lub szeregowej, systemów służących do gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych. Chodzi m.in. o budowę ogrodów deszczowych lub montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę. Pieniądze będzie można wykorzystać np. na zakup i montaż zbiorników naziemnych i podziemnych na wodę opadową czy utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 litrów.
Fijołek zaznaczył, że program "Mała retencja" to część większego przedsięwzięcia, które samorząd chce realizować w niedalekiej przyszłości. "W powstającym obecnie nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego to przedsięwzięcie jest określone mianem +Miasto gąbka+. Będzie to projekt, który ma przygotować miasto do zmian klimatycznych" - zapowiedział prezydent Rzeszowa. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ pad/
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci