REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rzeszów dofinansuje "małą retencję"

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2021 15:21
Rzeszów dofinansuje "małą retencję"
Program "Mała retencja" na razie zostanie wprowadzony w Rzeszowie pilotażowo i będzie obowiązywał w przyszłym roku. fot. Shutterstock

W Rzeszowie w przyszłym roku ruszy na zasadach pilotażu program „Mała retencja”. Mieszkańcy będą mogli uzyskać dotacje np. na budowę ogrodów deszczowych.

REKLAMA

  • W Rzeszowie w ramach programu „Mała retencja” będzie można uzyskać dofinansowanie na zakup systemów do gromadzenia wód opadowych, np. na budowę ogrodów deszczowych.
  • Program "Mała retencja" na razie zostanie wprowadzony w Rzeszowie pilotażowo i będzie obowiązywał w przyszłym roku. Na jego realizację zgodzili się już miejscy radni na ostatniej sesji rady miasta.
  • Mieszkańcy stolicy Podkarpacia będą mogli maksymalnie otrzymać 1 tys. zł dotacji.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zainteresowanie mieszkańców programem będzie monitorowane na bieżąco.

"Będziemy zbierać także opinie na temat wysokości dotacji. Wszystko po to, aby móc w przyszłości wprowadzać korekty do programu. Należy pamiętać, że +Mała retencja+ jest finansowana z budżetu miasta i ma być uzupełnieniem programów związanych z retencją, które będą realizowane z pieniędzy zewnętrznych - z budżetu państwa i środków unijnych" - podkreślił.

Maksymalnie będzie można uzyskać dofinansowanie 80 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 1 tys. zł.

W ramach programu rzeszowianie będą mogli uzyskać dofinansowanie do wykonania na swoim terenie - w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, zabudowy bliźniaczej lub szeregowej, systemów służących do gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych. Chodzi m.in. o budowę ogrodów deszczowych lub montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę. Pieniądze będzie można wykorzystać np. na zakup i montaż zbiorników naziemnych i podziemnych na wodę opadową czy utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 litrów.

Fijołek zaznaczył, że program "Mała retencja" to część większego przedsięwzięcia, które samorząd chce realizować w niedalekiej przyszłości. "W powstającym obecnie nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego to przedsięwzięcie jest określone mianem +Miasto gąbka+. Będzie to projekt, który ma przygotować miasto do zmian klimatycznych" - zapowiedział prezydent Rzeszowa. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie