REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rzeszów rozbuduje Inteligentny System Transportowy w mieście

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2022 15:17
Rzeszów rozbuduje Inteligentny System Transportowy w mieście
Zamontowanych zostanie ok. 1200 pętli indukcyjnych, które będą analizować ruch na drogach Rzeszowa. fot. Shutterstock.

Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i rondach w Rzeszowie zamontowane zostaną dodatkowe czujniki. Odbędzie się to w ramach projektu rozbudowy Inteligentnego Systemu Transportowego.

REKLAMA

  • Inteligentny System Transportowy w Rzeszowie zostanie rozbudowany.
  • Zamontowanych zostanie ok. 1200 pętli indukcyjnych, które będą analizować ruch na drogach miasta.
  • Drugą częścią inwestycji jest wprowadzenie automatycznej detekcji dla pieszych i rowerzystów na wszystkich sygnalizacjach świetlnych w Rzeszowie.
  • Inwestycja ma być gotowa do grudnia 2023 r.

Jak poinformował PAP w piątek Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, rozbudowa systemu polegać będzie na tym, że na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i rondach zamontowane zostaną dodatkowe czujniki.

"Zebrane przez nie informacje pomogą w jeszcze sprawniejszym zarządzaniu ruchem w mieście. Dzięki dodatkowym czujnikom zmieni się także rola przycisków dla pieszych i rowerzystów na sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach" - dodał.

W sumie zamontowanych zostanie ok. 1200 pętli indukcyjnych, czyli czujników, które zostaną zintegrowane z już istniejącą infrastrukturą. Jak zaznaczył Gernand, dzięki nowym czujnikom będzie można prowadzić jeszcze bardziej szczegółowe analizy dotyczące rozkładu ruchu na rzeszowskich ulicach, np. z podziałem na kategorie pojazdów - osobowe, dostawcze, ciężarowe.

"Te analizy pomogą w sprawniejszym zarządzaniu ruchem. Do tej pory mamy zamontowanych ok. 700 pętli indukcyjnych" - powiedział.

Drugą częścią tej inwestycji jest wprowadzenie automatycznej detekcji dla pieszych i rowerzystów na wszystkich sygnalizacjach świetlnych w Rzeszowie.

Jak podał Gernand, montaż ok. 1000 czujników umożliwi automatyczne wykrywanie pieszego lub rowerzysty przy przejściu lub przejeździe rowerowym.

"Dzięki temu automatycznie do systemu zostanie przekazany sygnał o potrzebie zmiany świateł. Nie będzie konieczności korzystania z przycisku znajdującego się na sygnalizatorze. Przyciski będą pełnić funkcję alternatywną" - przekonuje.

Czujniki przy przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych będą wykorzystywane do pomiaru ruchu pieszego i rowerowego w stolicy Podkarpacia.

Przetarg na realizację inwestycji został już ogłoszony. Wyłonienie zwycięzcy zaplanowane zostało na luty br. Wykonawca będzie miał sześć miesięcy, od daty podpisania umowy, na opracowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja ma być gotowa do grudnia 2023 r. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie