×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rzeźba Zdzisława Beksińskiego po raz pierwszy do zlicytowania

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 31 mar 2022 12:33
Rzeźba Zdzisława Beksińskiego po raz pierwszy do zlicytowania
Stała ekspozycja galerii Zdzisława Beksińskiego, kolekcja Muzeum Historycznego w Sanoku, fot. mat. prasowe

Po raz pierwszy w historii na aukcji licytować będzie można rzeźbę Zdzisława Beksińskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich artystów XX wieku.

REKLAMA

  • Wyjątkowe wydarzenie na rynku aukcyjnym w Polsce: na internetowej aukcji „Art & Design 4” na portalu Artinfo.pl po raz pierwszy w historii licytować można rzeźbę Zdzisława Beksińskiego.
  • Rzeźby tego artysty są ogromną rzadkością – pozostawił ich po sobie niewiele. Jednak okres, kiedy je tworzył, przez wielu krytyków sztuki uznawany jest za najważniejszy w jego twórczości.

„Głowa (2)” należy do limitowanej edycji 8 sztuk (ed. od 1/8 do 8/8) rzeźb Zdzisława Beksińskiego wykonanych w technice brązu. Wystawiony na aukcję egzemplarz jest współczesnym odlewem wykonanym w 2021 roku w ścisłej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku, na podstawie modelu rzeźby z patynowanego gipsu. Odlew przygotowano pod ścisłym nadzorem technicznym i merytorycznym sanockiego muzeum, które jest prawnym spadkobiercą artysty oraz właścicielem jego autorskich praw majątkowych. Rzeźba posiada certyfikat autentyczności i jest sygnowana na spodzie: „Beksiński” oraz posiada wybity numer nakładu 1/8. Podstawa z mahoniu wykonana została na wzór oryginalnej bazy zaprojektowanej przez Zdzisława Beksińskiego.

Aukcja „Art & Design 4” jest czwartą aukcją dzieł sztuki i unikatowego designu, współorganizowaną przez Artinfo.pl i Ewę Mierzejewską. Finał aukcji nastąpi 7 kwietnia o godzinie 21:00. W dniach 5-7 kwietnia rzeźbę „Głowa”, tak jak pozostałe 62 licytowane obiekty, oglądać będzie można na wystawie przedaukcyjnej na III piętrze budynku Mysia 3 w Warszawie.

Zdzisław Beksiński (1929 -2005) jest jednym z najbardziej docenianych polskich artystów XX wieku. Jego twórczość, dziś kojarzona głównie z malarstwem o nadrealnym, apokaliptycznym charakterze, bije ostatnio rekordy popularności. Ceny obrazów na aukcjach osiągają rekordowo wysokie ceny. Mniej znana była dotychczas twórczość artysty z przełomu lat 50. 60. XX wieku, kiedy to Beksiński aktywnie działał w obszarach fotografii, rysunku i rzeźby. Dość powiedzieć, że w 1964 roku na wystawie Beksińskiego w Starej Pomarańczarni w Łazienkach, w galerii Widza i Artysty zaprezentowano aż 22 rzeźby artysty – wśród nich także pierwowzór „Głowy 2”.

W latach sześćdziesiątych Beksiński porzucił rzeźbę jako formę wyrazu i już nigdy do niej nie wrócił. Fakt ten czyni każdy zachowany obiekt wyjątkowo cennym. Kilka monumentalnych prac z metalu można podziwiać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W sanockim muzeum znajduje się natomiast interesujący zbiór kilku modeli czaszek z patynowanego gipsu, inspirowanych prawdopodobnie twórczością Henry’ego Moore’a. Z tego właśnie zbioru pochodzi „Głowa 2”.

Być może z powodów finansowo-technicznych Beksiński nigdy nie odlał gipsowych czaszek w brązie. W czasach, gdy artysta je tworzył, techniki odlewnicze były drogie, wymagały odpowiednich warunków i pomocy fachowców. Dziś, kiedy stały się bardziej dostępne, nowoczesne i precyzyjne (w tym przypadku zastosowano m.in. skanowanie 3D), będziemy mogli je wreszcie podziwiać w szlachetnym materiale, na jaki zasługują i który od początku był im przeznaczony.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie