REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Smogu będzie jeszcze więcej?

  • Autor: PAP
  • 14 sty 2022 09:48
Smogu będzie jeszcze więcej?
Drożejący gaz może zahamować likwidację kopciuchów w domach prywatnych i komunalnych. Samorządy z przerażeniem patrzą na rachunki za ogrzewanie szkół i domów kultury - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". fot. Shutterstock

Rosnące ceny gazu mogą skutecznie zahamować proces wymiany kopciuchów, przeczytamy w piątkowym wydaniu gazety "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Drożejący gaz może zahamować likwidację kopciuchów w domach prywatnych i komunalnych. Samorządy z przerażeniem patrzą na rachunki za ogrzewanie szkół i domów kultury - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak pisze gazeta, średnio o 174 zł miesięcznie netto, czyli o ponad 2 tys. zł rocznie, wzrosną tegoroczne rachunki za ogrzanie domu gazem i podgrzewanie wody - wynika z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, to o 58 proc. więcej niż w 2021 r.

"Rachunki za +gazowe+ ciepło w mieszkaniach będą niższe niż w domach, ale i tak podniosą się o ponad połowę. Drastyczny wzrost cen może zahamować walkę ze smogiem w miastach i likwidację kopciuchów - ostrzegają samorządowcy" - czytamy.

Dodaje, że samorządowcy mają jeszcze nadzieję, że proces eliminacji pieców na paliwa stałe się nie zatrzyma, bo w większości regionów obowiązują uchwały antysmogowe, które wymuszają wymianę starych pieców na ekologiczne. "Choć nie wiadomo, ile osób zdecyduje się w tym roku na ogrzewanie gazowe" - zastrzega, cytowany w "Rz" Włodzimierz Tutaj z Urzędu Miasta w Częstochowie.

Równolegle do dodatków osłonowych w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej miasta oferują mieszkańcom programy wsparcia, które mają pokryć różnicę w rachunkach za prąd czy gaz - poinformowano.(PAP)

lui/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie