REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sto lat polskiego designu na wystawie w DESA Unicum

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2018 09:42
Sto lat polskiego designu na wystawie w DESA Unicum
fot. unsplash

Polski design z czasów przedwojennych i z okresu PRL-u jest tematem wystawy w warszawskim Salonie DESA Unicum. Eksponowane meble, szkło i ceramika znajdą się na aukcji 6 listopada.

REKLAMA

"Polski design z okresu PRL powraca na salony w wielkim stylu. Jeszcze do niedawna meble zaprojektowane w latach 50., 60.,70. były traktowane po macoszemu, wyrzucane bez żalu, a obecnie stały się pożądanym towarem i ich ceny przekraczają kilkadziesiąt tysięcy złotych" - powiedziała PAP Marta Grytczuk, reprezentująca Dom Aukcyjny DESA Unicum. "200 unikatowych przedmiotów ostatnich dziesięciu dekad, jak słynny fotel Romana Modzelewskiego, neon Społem, ładowskie meble i ćmielowska porcelana zostały zebrane pod wspólnym szyldem wystawy +Polska Sztuka Stosowana 1918-2018+ a 6 listopada czeka nas ekscytująca licytacja" - dodała.

Na wystawie obejrzeć można m.in.: fotel, zaprojektowany przez Zofię Dziewulską w 1937 r.; serwis do kawy Płaski, wytworzony ok. 1930 r. w Fabryce Porcelany i Wyrobów Ceramicznych S.A. w Ćmielowie według projektu Bogdana Wendorfa; biurko z Pałacu Młodzieży, zaprojektowane ok. 1950 r. przez Czesława Knothe; figurkę "Toaleta poranna" (lub "Zuzanna w kąpieli") - dzieło projektantów Lubomira Tomaszewskiego, Bolesława Książka z 1959 r. wyprodukowane w Zakładach Porcelany Stołowej "Ćmielów" w Ćmielowie; biurko-półkę, zaprojektowaną przez Izabelę Sternińską około 1964 r. i wykonaną w Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD.

Zaprezentowane zostały także zaprojektowany w czasie II wojny światowej dziecięcy zydelek "Sarenka" duetu Szlekys-Wincze, krzesło "Pająk" projektu Marii Chomentowskiej z 1957 r. i przedwojenna tkanina żakardowa "Rózgi" projektu Lucjana Kintopfa.

"Polska Sztuka Stosowana 1918-2018" to bogaty przegląd ikon polskiego wzornictwa, przypadający na 100-lecie odzyskania niepodległości - jak zaznaczają w katalogu organizatorzy wystawy i aukcji. Ekspozycja wskazuje na najważniejsze momenty i zmiany w polskiej myśli projektowej w przeciągu ostatnich dziesięciu dekad. Nazwa wystawy nawiązuje do klasycznej pozycji literatury zatytułowanej "Polska Sztuka Stosowana XX wieku" autorstwa jednej z najważniejszych postaci, związanych z historią polskiego designu - Ireny Huml. Część prac prezentowanych na wystawie pochodzi z kolekcji autorki.

Ponad sto przedmiotów - przeważnie piękne figurki porcelanowe i talerze i patery z porcelitu - pochodzi z kolekcji Łukasza Gorczycy - historyka sztuki i kuratora wystaw.

"Wiele przedmiotów w historii polskiego designu nie znalazło uznania w czasach swojego powstania bądź z racji trudności technologicznych nie miało szans wejść do masowej produkcji" - zaznaczono w materiałach towarzyszących wystawie. Przykładem może być słynny fotel projektu Romana Modzelewskiego z 1958 r. Ze względu na niedostępność materiałów i technologii w latach powojennych nie udało się uruchomić produkcji fotela. Dopiero kilka lat temu jako model RM58 pojawił się w sprzedaży i od razu stał się jednym z najbardziej pożądanych obiektów polskiego designu. Modzelewski w swojej pracowni stworzył serię tylko pojedynczych egzemplarzy. Jeden z nich znajduje się w prestiżowym londyńskim Victoria & Albert Museum, inny w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. W DESA Unicum można zobaczyć jeden z oryginalnych, autorskich egzemplarzy fotela. Jego wartość szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wystawa "Polska Sztuka Stosowana 1918-2018" trwa do 6 listopada(wtedy odbędzie się aukcja) w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie