REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Studenci AGH stworzyli innowacyjną turbinę wiatrową

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 03 sty 2022 11:55
Studenci AGH stworzyli innowacyjną turbinę wiatrową
Turbina Windy, fot. mat. JAF Polska
Studenci AGH stworzyli innowacyjną turbinę wiatrową
Studenci AGH stworzyli innowacyjną turbinę wiatrową
Studenci AGH stworzyli innowacyjną turbinę wiatrową
Studenci AGH stworzyli innowacyjną turbinę wiatrową

Studenci AGH stworzyli innowacyjną turbinę wiatrową zbudowaną z płyt MDF. Pomiary wykazały, że wykorzystanie dyfuzora ich projektu pozwala na wzrost generowanej energii aż o 60%.

REKLAMA

Zrównoważony rozwój i odnawialna polityka energetyczna to zagadnienia, z którymi boryka się obecnie cały świat. Koło naukowe Eko-Energia, czyli grupa tworzona przez studentki i studentów krakowskiego AGH przy Wydziale Energetyki i Paliw, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Mowa tu o turbinie Windy — dopasowującej się do zmiennego przepływu wiatru – której projekt wspomogła firma JAF Polska. Pomiary wykazały, że wykorzystanie dyfuzora ich projektu pozwala na wzrost generowanej energii aż o 60%.

Koło naukowe Eko-Energia

Celem członków koła Eko-Energii było ukończenie budowy turbiny, do wykonania której posłużył przekazany przez firmę JAF Polska MDF, przed zaprezentowaniem jej na międzynarodowym szczycie klimatycznym Carbon Footprint Summit. Młodzi, polscy wynalazcy z krakowskiej uczelni osiągnęli swój cel i już w październiku tego roku pokazali projekt światu, przy okazji nawiązując relacje z ekspertami z branży. Co więcej, zmierzyli się z najlepszymi projektami przydomowych turbin wiatrowych także i w Polsce - na stadionie PGE Narodowym. Projekt przyniósł też kilka sukcesów w konkursach studenckich i inżynierskich -  m.in. II miejsce w kategorii Ecology w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKoS 2021, I miejsce w kategorii Eko-StRuNa 2021 i nagrodę główną konkursu StRuNa oraz tytuł Projekt Roku 2021. 

Formy do prototypu Windy zostały wykonane z podarowanych przez nas płyt MDF, a turbinę z dumą zdobi logo JAF Polska.

- Wierzymy, że będziemy mogli jeszcze pomóc Eko-Energii w dalszych pracach. Bardzo kibicujemy temu projektowi i jesteśmy dumni z dotychczasowych dokonań. Odnawialna polityka energetyczna to szansa, aby odmienić losy świata. – mówi Magdalena Andrearczyk z firmy JAF Polska. 

Aktywne działanie nie tylko dla nagród

Aktualnie, razem z Urzędem Miasta Kraków, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica będą prowadzić lekcje dla dzieci, poruszając w przystępny sposób zagadnienia energetyki odnawialnej. W 2022 roku planują rozpoczęcie budowy kolejnej turbiny wiatrowej oraz tunelu aerodynamicznego.

Z nowym projektem wystartują w zawodach International Small Wind Turbine Contest w Holandii. Jak mówi wiceprzewodnicząca koła — Marcelina Wiśniewska – studenci po raz kolejny zamierzają podejść do tematu nieszablonowo i zaproponować innowacyjne rozwiązanie w kwestii pracy turbin wiatrowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie