×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Światowy Dzień Wody: Wody Polskie podsumowują inwestycje

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2023 17:03
Światowy Dzień Wody: Wody Polskie podsumowują inwestycje
Krajowy wskaźnik retencji wód przekroczył 7 proc. - przekazały w środę Wody Polskie. fot. Shutterstock

W środę 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, w tym roku pod hasłem "Przyspieszenie zmian". Z tej okazji Wody Polskie podsumowały zrealizowane i trwające inwestycje.

REKLAMA

  • Dzięki prowadzonym inwestycjom rośnie ilość zatrzymywanej wody w środowisku; krajowy wskaźnik retencji wód przekroczył 7 proc. - przekazały w środę Wody Polskie.
  • Obecnie realizowanych jest 300 inwestycji wartych ponad 20 mld zł.
  • Wody Polskie przekazały, iż w ramach działań przeciwsuszowych zakończono 270 inwestycji, a 30 jest realizowanych.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGWWP) podkreśla, że postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz częściej mamy do czynienia z niszczącymi powodziami i suszami, które powodują ogromne straty.

Dlatego koniecznością jest podejmowanie pilnych działań dla adaptacji naszego kraju, gospodarki i społeczeństwa do zmieniających się warunków. Priorytetem Wód Polskich jest zapewnienie bezpieczeństwa wodnego mieszkańcom Polski, co konsekwentnie realizujemy od 5 lat - podkreślono.

Jak wyjaśniono, od pięciu lat istnienia Wód Polskich zrealizowano 23 tys. różnych zadań z zakresu gospodarki wodnej. Obecnie prowadzonych jest 300 inwestycji o wartości ponad 20 mld zł.

Bezpieczeństwo wodne priorytetem

Wody Polski przekazały, że w ramach inwestycji przeciwpowodziowych zmodernizowano lub wybudowano ponad 200 km wałów. Wybudowano 9 zbiorników retencyjnych o pojemności prawie 200 mln m sześc. Unowocześniono też flotę lodołamaczy, pojawiło się również osiem nowych jednostek operujących na Odrze i Wiśle. Flota lodołamaczy to obecnie 26 statków. Dodano, że wykonano 104 inwestycje zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a 45 z nich zostanie zakończonych w tym roku.

Działania przeciwsuszowe Wód Polskich

Wody Polskie przekazały, iż w ramach działań przeciwsuszowych zakończono 270 inwestycji, a 30 jest realizowanych. Poinformowano ponadto, że zwiększono krajowy wskaźnik retencji wód do ponad 7 proc., natomiast program przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW) zakłada zwiększenie poziomu retencji do 15 proc. Łączny koszt wdrożenia tego programu szacowany jest na 41 mld zł.

Gospodarstwo dodało, że woda piętrzona jest na blisko 4 tys. obiektów, co pozwoli zatrzymać do 400 mln m sześc. wody w całym kraju. Poinformowano, że w ramach Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy realizowanych będzie prawie 590 inwestycji zakładających zwiększenie retencji.

Inwestycje hydrotechniczne

Odnosząc się do transportu wodnego Wody przekazały, że prowadzą obecnie 300 inwestycji o wartości ponad 20 mld zł. Wybudowano lub zmodernizowano 42 obiekty hydrotechniczne - m.in. stopień wodny w Malczycach. Wybudowano ponadto 13 śluz, kończąc m.in. remont śluz na Kanale Gliwickim. W ramach poprawy żeglugi i rozwoju turystyki modernizowane są kanały i obiekty hydrotechniczne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Inwestycja ta kosztuje ponad 300 mln zł.

Wielkie sprzątanie wód

Wody Polskie poinformowały, że w 2022 r. zorganizowano ponad 100 akcji sprzątania wód. Zaplanowano też ponad 13 tys. działań mających na celu poprawę warunków hydromorfologicznych rzek i potoków oraz blisko 1,5 tys. działań dla udrożniania barier migracyjnych.

Dodano, że w ramach działań prośrodowiskowych odtwarzana jest ciągłość ekologiczna rzek. Przywrócono 350 km korytarza migracyjnego na Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Ropie i Jasiołce. Wybudowano lub zmodernizowano 33 kluczowe przepławki dla ryb, a do rzek Podlasia i Lubelszczyzny wpuszczono ponad 2 tys. raków szlachetnych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie