×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szczeciński Outlet Park z eko-certyfikatem

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 lut 2022 11:22
Szczeciński Outlet Park z eko-certyfikatem
Należący do EPP Outlet Park w Szczecinie otrzymał certyfikat w międzynarodowym systemie oceny wpływu budynków na środowisko BREEAM In-Use na poziomie Excellent. fot. mat. pras. EPP

Wymiana oświetlenia na LED, baterie z perlatorami, sprawny system segregacji odpadów, a także budki lęgowe dla ptaków i część terenów pozostawiona do naturalnego porośnięcia przez roślinności - to wszystko znajdziemy w szczecińskim Outlet Park, który właśnie otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent.

REKLAMA

  • Należący do EPP Outlet Park w Szczecinie otrzymał prestiżowy certyfikat w międzynarodowym systemie oceny wpływu budynków na środowisko BREEAM In-Use.
  • Obiekt uzyskał notę na poziomie Excellent w dwóch kategoriach – Asset Performance i Building Management. 
  • W obiekcie wymieniono oświetlenie, usprawniono system segregacji odpadów, zainstalowano perlatory, a także zadbano o bioróżnorodność otoczenia.

Wysoka ocena Outlet Parku w procesie certyfikacji to efekt wprowadzonych usprawnień i proekologicznych rozwiązań, wspierających lepsze gospodarowanie zasobami. Bieżące wykorzystanie energii kontroluje Evolution System, który pozwala na identyfikację największych źródeł obciążeń oraz umożliwia analizę i eliminację nieekonomicznych przekroczeń, wpływających na nadmierną emisję CO2. Jednym ze sposobów obniżenia zużycia energii, zastosowanym w centrum, była częściowa wymiana oświetlenia na LED na parkingu, która wraz z planowaną modernizacją oświetlenia, przyniesie w efekcie końcowym energooszczędność na poziomie aż 60%.

Przed przystąpieniem do programu certyfikacji udoskonalono także system segregacji odpadów. Z kolei instalacja perlatorów baterii w umywalkach w łazienkach oraz słuchawek prysznicowych w natryskach, znajdujących się w pomieszczeniach socjalnych pozwoliła na oszczędność wody o 65%.

W Outlet Parku zadbano także o otoczenie obiektu i jego bioróżnorodność, m.in. poprzez montaż 35 budek lęgowych dla ptaków. Na terenie przynależącym do centrum zasadzono również drzewa, a część obszaru pozostawiono do naturalnego porośnięcia przez roślinność – koszenie odbywa się tam raz na 12 miesięcy.

– Dzięki wprowadzonym zmianom i ulepszeniom, budynek naszego centrum nie tylko spełnił wyśrubowane standardy certyfikacji BREEAM In-Use, ale też osiągnął bardzo wysoki wynik. To dla nas ogromne wyróżnienie i powód do dumy. Nie zamierzamy na tym poprzestać – wspólnie z doradcą ds. ochrony środowiska wypracowaliśmy rekomendacje i plan wzmocnienia proekologicznych aspektów Outlet Parku – w tym roku planujemy m.in. kontynuować nasadzenia drzew. Poprzez nasze starania chcemy podnieść ocenę w kolejnych latach, ponieważ przełoży się to na przyjazność otoczeniu, co doceniają klienci i efektywność eksploatacji obiektu, z korzyścią dla najemców – komentuje Agnieszka Pilarska, dyrektor Outlet Parku Szczecin.

Znany na całym świecie system certyfikacji BREEAM In-Use pozwala ocenić efektywność energetyczną, gospodarkę wodną i odpadami oraz wartość ekologiczną danego obiektu. Przy ocenie obiektów handlowych pod uwagę brany jest sam budynek (Asset Performance), jak i zarządzanie nim (Building Management).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie