REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

To będzie pierwsza taka wystawa w Polsce

  • Autor: PAP
  • 05 maj 2021 17:00
To będzie pierwsza taka wystawa w Polsce
Stała wystawa art deco w Muzeum Mazowieckim będzie pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce. fot. Shutterstock

W Muzeum Mazowieckim na ekspozycji art deco pojawi się automobil z epoki. Stała wystawa art deco będzie pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce.

REKLAMA

  • Muzeum Mazowieckie w Płocku wzbogaciło się o nowy eksponat – zabytkowy samochód marki Joweet Special Roadster.
  • Auto, pochodzące w 1926 r. i zakupione dzięki wsparciu PKN Orlen, będzie częścią przygotowywanej tam obecnie nowej, stałej ekspozycji poświęconej art deco.
  • Stała wystawa art deco w Muzeum Mazowieckim będzie pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce.

W środę w płockim Muzeum Mazowieckim odbyła się oficjalna prezentacja samochodu Joweet Special Roadster, w której uczestniczył m.in. kierowca rajdowy zespołu Orlen Team Jakub Przygoński. Jak zapowiada placówka, zabytkowe auto, kabriolet w kolorze czerwonym, prezentowane będzie na obrotowej platformie w części stałej wystawy art deco zaaranżowanej w klimacie miejskim nocą z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.

Dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj przypomniał, iż placówka ta, obchodząca w tym roku jubileusz 200-lecia, od wielu już lat korzysta ze wsparcia PKN Orlen przy powiększaniu swych zbiorów, podobnie jak w latach 60. XX wieku, gdy powstała tam kolekcja, początkowo zbiorów z epoki secesji, a pomoc oferowały wtedy Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne, będące poprzednikiem obecnego koncernu z siedzibą w Płocku.

Pierwsza tego typu ekspozycja w Polsce

Sobieraj podkreślił, że stała wystawa art deco w Muzeum Mazowieckim będzie pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce. "Kiedy zaczęliśmy myśleć o scenariuszu tej wystawy, zrodził się pomysł zakupienia samochodu, który wniósłby do przyszłej ekspozycji klimat lat 20. XX wieku. I wtedy znowu przyszedł nam z pomocą nasz mecenas i sfinansował zakup auta z epoki" - powiedział podczas prezentacji dyrektor placówki, dziękując PKN Orlen za wsparcie.

Jak zaznaczył Józef Węgrecki, członek zarządu płockiego koncernu ds. operacyjnych, mimo, iż tamtejsze Muzeum Mazowieckie może pochwalić się już dużą kolekcję art deco, zawsze należy wykorzystać okazję, aby wzbogacić zbiory tej placówki. "To, że Muzeum Mazowieckie działa w Płocku, wymaga od nas, jako największej spółki z siedzibą w tym mieście, wsparcia w każdym zakresie. Jesteśmy dumni, że PKN Orlen ma wartościowy wkład w rozwój kolekcji art deco" - powiedział Węgrecki.

Małgorzata Szatkowska, historyk sztuki z płockiego Muzeum Mazowieckiego, przekazała, iż zabytkowy automobil, Joweet Special Roadster, to dwudrzwiowy kabriolet, ważący 720 kg, z napędem na tylne koła, posiadający silnik o zapłonie iskrowym, czterocylindrowy, rzędowy oraz manualną, czterobiegową skrzynię biegów - auto zostało po raz pierwszy zarejestrowane 18 września 1926 r. Zakup zabytkowego pojazdu poprzedzony został kwerendą na antykwarycznym rynku samochodowym, krajowym i zagranicznym - ostatecznie auto sprowadzono z Wlk. Brytanii, a następnie poddano niewielkiemu remontowi w specjalistycznej firmie.

"Lubię stare samochody, historyczne, które mają duszę" - powiedział Jakub Przygoński z zespołu Orlen Team, pytany jak ocenia nowy eksponat w kolekcji płockiego Muzeum Mazowieckiego. Przyznał też, iż tak zabytkowego, prawie 100-letniego, auta nie miał jeszcze okazji prowadzić.

Wystawa art deco w płockim Muzeum Mazowieckim ma zostać otwarta w tym roku - placówka informowała wcześniej, iż nastąpi to najpóźniej do listopada. Na ekspozycji prezentowane będą m.in. wnętrza mieszkalne z lat 20. i 30. XX wieku oraz sztuka i rzemiosło z tej epoki. Pojawią się też aranżacje kina, butiku modowego, sklepu jubilerskiego i gabinetu prezesa banku. Wśród atrakcji nowej wystawy, na której znajdzie się ponad tysiąc obiektów w stylu art deco, będzie obraz Tamary Łempickiej (1898-1980) "Martwa natura" zakupiony wcześniej przy wsparciu PKN Orlen.

Ekspozycja art deco zajmie dwie kondygnacje - ponad 1 tys. m kw. na parterze i piętrze - w odremontowanej w tym celu kamienicy znajdującej się w sąsiedztwie głównej siedziby płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Placówka ta, znana dotychczas z największych w Polsce zbiorów secesji, w 2006 r. podjęła decyzję o rozszerzeniu działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco. Obecnie kolekcja z tego okresu liczy tam ok. 2 tys. obiektów. Projekt kupna działki, na której znajduje się kamienica pod przygotowywana obecnie wystawę art deco, a także jej remont i przygotowanie ekspozycji, kosztować będzie w sumie ok. 32 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to wsparcie unijne, a pozostała kwota to dofinansowanie samorządu Mazowsza.

Krótka historia Muzeum Mazowieckiego

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego. Od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta - główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsza tego rodzaju kolekcja w kraju, licząca obecnie ok. 9,5 tys. obiektów.

W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. płockie Muzeum Mazowieckie udostępnia z kolei wystawę historyczną "X wieków Płocka", która prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na ekspozycji tej znajduje się makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 metrów kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.

Cała kolekcja płockiego Muzeum Mazowieckiego, w tym ze zbiorami działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów. (PAP)

mb/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie