To był rok projektantów z PolskiPropertyDesign.pl - 21-12-2020 09:06


Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa – to niezaprzeczalne. Ale oprócz i na przekór koronaryzysowi polskim architektom i projektantom udało się nie tylko realizować projekty, ale i odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej oraz zgarniać międzynarodowe nagrody. Ten rok należał do nich!

Grupa 5 Architekci

Ten rok Grupa 5 Architekci bez wątpienia może zaliczyć do udanych, przynajmniej na profesjonalnej arenie. Jej projekt tylko co wygrał w konkursie na koncepcję jednej z największych inwestycji mieszkaniowo-usługowych powstających w Polsce, pokonując w plebiscycie m.in. pracownię MVRDV. To jednak nie wszystkie sukcesy Grupy 5.

Pochodzący spod ich kreski Monopolis został okrzyknięty najlepszym projektem „mixed-use” na świecie. Łódzki kompleks został zdobywcą nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020.

Monopolis jest rewitalizacją dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Dziś dawna fabryka stała się idealną przestrzenią dla nowoczesnych biur z unikatowym klimatem, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i amfiteatru, czyli funkcji stanowiących o różnorodności projektu. Jest to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Wystarczy tu wspomnieć, że dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy gastropasaż z restauracjami. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

Małeccy Biuro Projektowe

Zaprojektowany wspólnie z Grupą 5 Architekci oraz BAAS arquitectura budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Brick Award 2020. Projekt został również zwycięzcą w kategorii „Sharing public spaces”. Zdecydowane, ale subtelne podejście podkreśla istniejącą historyczną tkankę katowickiej ulicy przesiąkniętej śląską historią węgla.

Ciemna, otwarta ceglana kratownica całkowicie otacza istniejący, skromny wielorodzinny dom górniczy pełniący także funkcję fabryczki żarówek, przeobrażając się w większą abstrakcyjną strukturę. Imponująca realizacja będąca wyłonioną w drodze otwartego konkursu propozycją zaaranżowania publicznej przestrzeni, została połączona z wrażliwym wyczuciem lokalnego kontekstu, podkreślając wyjątkową atmosferę najbliższego otoczenia.

AP Szczepaniak

Projekt wrocławskiego biura architektonicznego AP Szczepaniak, Atal Warta Towers, został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Global Future Design Awards 2020. Inwestycję okrzyknięto drugim najlepszym budynkiem w kategorii „Mixed Use Concept”. Jest to jedyna nagrodzona pracownia architektoniczna z Polski w całym konkursie. Wśród nagrodzonych prac znalazły się także projekty CWRU & Cleveland Clinic w Wielkiej Brytanii autorstwa Foster + Partners czy Guitar Tower w Stanach Zjednoczonych (Hollywood) autorstwa Klai Juba Wald Architecture + Interiors.

- Kształt budynku jest wynikiem starań, aby uzyskać jak najlepszy widok w kierunku Warty i Starego Miasta. Bryła składa się z trzech wyodrębnionych kompozycyjnie, ale przenikających się wzajemnie części - komentuje główny projektant, Artur Szczepaniak. Inwestorem jest firma Atal S.A.

Medusa Group

Medusa group to jedna z najbardziej utytułowanych polskich pracowni. W tym roku łódzki projekt śląskiej pracowni, Brama Miasta, powiększył swoją kolekcję o kolejną nagrodę architektoniczną. Tym razem budynek doceniło jury konkursu organizowanego przez German Design Council przyznając Bramie Miasta ICONIC Award 2020. Dzięki swojej kortenowej elewacji wyróżnia się oryginalną architekturą, a także nawiązuje do industrialnej historii miasta.

Brama Miasta to inwestycja biurowa dobrze znana już nie tylko mieszkańcom Łodzi. Jej lokalizacja sprawia, że jest to pierwszy widok witający podróżnych wychodzących z dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Dzięki swojej kortenowej elewacji wyróżnia się oryginalną architekturą, a także nawiązuje do industrialnej historii miasta.

Brama Miasta była wielokrotnie nagradzana zarówno w Polsce, jak i za granicą (pierwszy etap inwestycji został nagrodzony m.in. Property Design Award 2020).

Reform Architekt

W przeciągu trzech miesięcy arch. Marcin Tomaszewski i jego pracownia REFORM Architekt zdobyli aż trzy uznane międzynarodowe tytuły. Po nagrodach w plebiscytach Iconic Awards i German Design Awards pracownię doceniono w konkursie European Property Awards.

Projekt RE: LONG HOUSE został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Iconic Awards 2020: Innovative Architecture - Selection, w kategorii Architecture. RE: LAKESIDE HOUSE zdobył German Design Award 2021. Z kolei jury plebiscytu European Property Awards 2020-2021 doceniło aż dwa projekty spod kreski Marcina Tomaszewskiego, RE: LAKESIDE HOUSE oraz RE: MIRROR HOUSE 3.0.

Wszystkie budynki wyróżniają się nietuzinkową bryłą. Bryle Long House nadano geometryczne i proste formy, a dynamikę zapewniają jej przesunięcia pomiędzy segmentami, z których skomponowano gmach. Frontową część bryły potraktowano jak rzeźbę - poza drzwiami wejściowymi architekt nie zaprojektował okien w tej części domu. Zostały one zlokalizowane od zachodniej i południowej strony bryły. Realizacja RE: LAKESIDE HOUSE powstała na skutek połączenia funkcji, które miał posiadać budynek. Z pozoru składający się z dwóch pięter dom, w rzeczywistości ma aż trzy kondygnacje, w zależności, z której strony patrzymy na bryłę. Z kolei innowacyjny koncept domów lustrzanych stworzony przez REFORM Architekt idealnie komponuje się z otoczeniem, czasem wręcz zlewa się z nim w jedną całość. Siłą tego konceptu jest to, że może on przybrać wiele odsłon. Tomaszewski zaprojektował do tej pory kilka takich domów – każdy różni się zarówno bryłą, jak i miejscem elementów lustrzanych na fasadzie.

– Ten rok był dla mnie i mojej pracowni niezwykle pracowity. Nie ukrywam, że te wszystkie nagrody i wyróżnienia to dla nas ogromna motywacja. Pięć gwiazdek dla RE: LAKESIDE HOUSE to spore wyróżnienie a przede wszystkim satysfakcja, że nasza pracownia została doceniona na międzynarodowej arenie – mówi arch. Marcin Tomaszewski.

The Design Group

W tegorocznej edycji konkursu International Property Awards tytułem polskiego laureata Award Winner może pochwalić się warszawska pracownia The Design Group prowadzona przez Konrada Krusiewicza. To właśnie ich projekt wnętrz dla biura Centrum Usług Wspólnych firmy Clariant w łódzkim Monopolis został doceniony przez liczne jury IPA w kategorii „Office Interior”. Jest to pierwszy raz kiedy obchodząca w tym roku 5-lecie pracownia wzięła udział w plebiscycie!

Nagrodzony projekt wnętrz The Design Group stworzony został dla biura polskiego oddziału szwajcarskiej firmy Clariant. Siedziba mieści się w historycznych przestrzeniach dawnej fabryki Monopolu Wódczanego — Monopolis. To miejsce, w którym łódzki duch przedsiębiorczości i dziedzictwo historyczne łączy się z duchem nowoczesności, a to właśnie na tym zależało szwajcarskiej firmie podczas poszukiwań idealnej powierzchni na nową siedzibę biura. Na powierzchni 4317.5 m2, Clariant otworzył Centrum Usług Wspólnych, które obsługuje oddziały firmy działające w Europie i Ameryce Łacińskiej, Bliskim Wschodzie i Afryki.

Grupa Plus Architekci

Pracownia Grupa Plus Architekci dołączyła w tym roku do grona uhonorowanych prestiżowym Oskarem Designu, czyli nagrodą Red Dot Design Award. Projekt koncepcyjny House Wide Shut został doceniony w kategorii Design Concept 2020. Projekt proponuje niespotykane wciąż wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej AR – Augmented Reality w architekturze, a nowoczesna technologia w pewnym sensie zastępuje w nim tradycyjne materiały budowlane. Przeszklone ściany domu mogą zmieniać stopień przezierności od całkiem transparentnych szyb po nieprzezroczyste ściany, dając niemal niegraniczone spektrum dodatkowych i nieznanych dotąd możliwości.

– Dzieje się to za sprawą struktury domu, na którą składają się trzy warstwy szkła. Zewnętrzna osłona potraktowana została tradycyjnie – jej zadaniem jest chronić przed wyziębieniem od wiatru. Natomiast zastosowanie szkła AR pozwala na przysłonięcie widoku, co nie oznacza jednak odcięcia się od świata zewnętrznego, gdyż pomiędzy nią a właściwą fasadą domu znajduje się otwarta przestrzeń, po której swobodnie można spacerować – tłumaczy architekt i założyciel nagrodzonej pracowni Grupa Plus Architekci, Tomasz Wuczyński. Elewacja właściwa to warstwa środkowa i wewnętrzne ściany działowe, także szklane. Jako system ścian interaktywnych z opcją matowienia lub wyświetlania dowolnych informacji na życzenie, najaktywniej biorą udział w życiu codziennym mieszkańców. Trójwarstwowa powłoka wpływa więc zarówno na wygląd domu, jak i na interakcje pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.

To nie wszystko – dom śledzi położenie swoich mieszkańców, zasłaniając ich w razie potrzeby przy minimalnym ograniczeniu widoku. Odbywa się to płynnie, a aktualizuje wraz ze zmianą pozycji osób w domu i poza nim. W projekcie House Wide Shut fizyczna i wirtualna rzeczywistość idą w parze, dając użytkownikowi to, co najlepsze z każdej z nich.

Piotr Kuczia

Projekt solarnej aktywacji kładek dla pieszych w Pekinie, którego autorem jest Piotr Kuczia zrobił prawdziwą furorę na arenie międzynarodowej w tym i ubiegłym roku. W sumie ekologiczny koncept wyróżniony został Product Design of the Year, German Design Award Winner 2020, Best of Best w Iconic Award, Platinum Prize Winner w European Product Design Award, Platinum Winner w A'Design Award, Winner i Sustainable Design of the Year w Novum Design Award, Gold Winner w Muse Design Award, Winner w LICC Londong International Creative Competition, Winner w organizowanym przez The Chicago Atheaneum Green GOOD DESIGN.

Na zlecenie chińskiego koncernu CNBM Piotr Kuczia opracował koncepcję renowacji istniejących w aglomeracji kładek i wykorzystanie ich do produkcji energii słonecznej, którą następnie można wykorzystać na przykład do ładowania elektrycznych pojazdów.

– Zaproponowaliśmy całą gamę systemowych rozwiązań: o ile to możliwe indywidualny design dla każdej kładki, w zależności od położenia względem centrum miasta – relacjonuje Piotr Kuczia. – Na peryferiach zastosowaliśmy stosunkowo proste okładziny BIPV na balustradach, w miarę zbliżania się do centrum - coraz bardziej charakterystyczne, częściowo rzeźbiarskie formy. W ten sposób kładki z ogniwami miałyby stać się charakterystycznymi punktami orientacyjnymi na mapie miasta. Jednocześnie - rozpoznawalne z daleka - byłyby dającymi się łatwo odnaleźć miejscami do ładowania pojazdów elektrycznych – dodaje. Architekt wykorzystał w swoim projekcie moduły fotowoltaiczne Avancis, które są na tyle cienkie i lekkie, że nie obciążają obiektu, pozwalając nie tylko na integrację fotowoltaiki z istniejącymi strukturami, ale także ich wizualne upiększenie.

– Jestem przekonany, że integracja ogniw fotowoltaicznych w struktury budowlane, wykorzystanie ich jako materiał budowlany, a nie jako dokładany do istniejących obiektów element, jest jedynym sensowną drogą zastosowania fotowoltaiki w rozwoju miast – przekonuje architekt, który tematyką integracji ogniw w przegrody zewnętrzne zajmuję się teoretycznie i praktycznie już od kilkunastu lat.

TK Holding

Pracownia TKHolding z Rudy Śląskiej została wyróżniona międzynarodową nagrodą w organizowanym przez German Design Council konkursie Iconic Awards za Wodny Park Tychy. Projekt otrzymał nagrodę Selection w kategorii Innovative Architecture.

Architektura obiektu, za którą odpowiada pracownia TKHolding Truszczyński Kobierzewski inspirowana jest płynnymi formami pobliskiego jeziora Paprocańskiego oraz nawiązuje do symboli yin-yang. Została tak opracowana, aby nadać spójność różnym funkcjom, których celem jest relaks, sport, rekreacja, zabawa oraz edukacja.

To co wyróżnia Wodny Park Tychy to również jego ekologiczność. Park działa w synergii z oczyszczalnią ścieków służącą jako elektrociepłownia, tworząc samowystarczalny system energetyczny, który również wytwarza energię dla miasta, będąc ważnym ogniwem w obiegu energii w mieście. Koncepcja ta pozwala obiektowi, który zazwyczaj zużywa ogromne ilości energii, służyć nie tylko jako miejsce rozrywki, ale także służyć społeczeństwu.

Wcześniej pod koniec roku 2019 projekt znalazł się w gronie finalistów plebiscytu World Architecture Festival 2019, w kategorii „Produkcja energii i recycling”.

Karpiel Steindel Architektura

Podczas tegorocznej 12. edycji plebiscytu European Property Awards 2020 – 2021 nagroda w kategorii Architektura Hotelowa, trafiła w ręce zakopiańskich architektów z biura Karpiel Steindel Architektura.

Zaprojektowany przez nich budynek to pięciogwiazdkowy aparthotel zlokalizowany w centrum Zakopanego przy ul. Tetmajera 14a. W obiekcie typu condo znajduje się 129 komfortowych apartamentów. Pięciogwiazdkowy standard wymagał zapewnienia prestiżu i wygody poprzez wprowadzenie szeregu funkcji towarzyszących.

- Fakt, że projekt górskiego aparthotelu w Zakopanem znalazł się wśród najlepszych realizacji wypoczynkowych w Europie dowodzi, że czerpiąc z bogatych tradycji regionu, podtrzymując ciągłość rzemiosła można zrealizować obiekty twórcze, oryginalne i nowoczesne, spełniające zarazem najwyższe, światowe standardy w dziedzinie architektury wypoczynkowej – pointuje Jan Karpiel-Bułecka jr., współwłaściciel biura Karpiel Steindel Architektura.

APA Wojciechowski

Na tegorocznej wystawie architektury i designu ARCH Moscow, która odbyła się w Gostinny Dvor (Stary Sąd Kupiecki) w dniach od 8 do 11 października 2020 roku, centralne miejsce zajęła ekspozycja „Moskwa: Ważne!” prezentująca zdjęcia i opisy 30 najważniejszych obiektów architektonicznych, które pojawiły się w stolicy Rosji w ciągu ostatnich 30 lat. Kluczem wyboru była waga historyczna obiektów, a ostateczną listę sporządzono w oparciu o publiczne głosowanie na obiekty wyłonione przez licznych ekspertów i architektów.

Wśród liderów zestawienia znalazły się m.in. dzielnica Moscow City, park Zaryadye i kompleks przy Placu Białym (White Square, Bełaya Ploshchad’), w skład którego wchodzą zaprojektowane przez APA Wojciechowski Architekci inwestycje biurowe White Square Office Center oraz White Gardens Office Center. Deweloperem byli partnerzy White Star Real Estate, Coalco i AIG/Lincoln, a lokalnym architektem współpracujacym moskiewskie biuro architektoniczne ABD Architects. Wybór publiczności i ekspertów docenił również prestiżowy dziennik The Art Newspaper Moscow, sporzadzając własna listę, na której kompleks przy Placu Białym, znalazł się na czwartym miejscu najważniejszych budynków powstałych w Moskwie na przestrzeni ostatnich 30 lat.

– Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem naszych projektów przy Placu Białym. Wspólnie z inwestorami stworzyliśmy pełne życia miejsce, które na stałe wpisało się w okolicę. Dobre podstawy komercyjne, wspaniała lokalizacja oraz ponadczasowa architektura sprawiają, że White Square Office Center i White Gardens Office Center stwarzają perfekcyjne warunki dla rozwoju firm – komentuje Szymon Wojciechowski, prezes zarządu, architekt-partner w APA Wojciechowski.

Pracownia zdobyła została również nagrodzona w plebiscycie European Property Awards 2020-2021. Ich projekt Lviv.Tech.City, nowoczesny park innowacji we Lwowie, został uznany za najlepszy mixed-use na Ukrainie.