Koncepcje urbanistyczne, wizjonerskie bryły, a nawet… bazy stacjonowania samolotów F-16. Brzmi jak męskie projekty? Nic z tych rzeczy. Polski świat architektury to również, a może niedługo zwłaszcza, kobiety. Architektki znad Wisły nie boją się wyzwań, a już tym bardziej stereotypów. Przedstawiamy 10 ważnych kobiecych nazwisk polskiej branży architektonicznej.
Prof. dr hab. Inż. architekt Ewa Kuryłowicz związana jest przez całe życie zawodowe z dwiema instytucjami: od 1977 r. z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej oraz z pracownią Kuryłowicz & Associates założoną przez jej męża Stefana (1949 – 2011) w 1990 r., gdzie pracowała od początku jako jedna z głównych projektantów, tzw. architekt associate, pełniąc jednocześnie funkcję wiceprezesa.
Od śmierci męża jako wiceprezes prowadzi pracownię Kuryłowicz & Associates wraz z wiceprezesem arch. Piotrem Kuczyńskim i synem Markiem Kuryłowiczem, przy czynnym udziale innych architektów. Jest generalnym projektantem obiektów autorstwa K&A, m.in: Narodowe Forum Muzyki, Wrocław (2015), Galeria Warmińska w Olsztynie(2014), Stadion miejski w Białymstoku (2014), Budynek Wydziałów Językowych UW przy ul Dobrej (I Etap zrealizowany w 2012), przed 2011 jako główny projektant prowadzący w K&A m.in.: dom własny w Kazimierzu Dolnym (2006), Hotel Marriott Courtyard na lotnisku Okęcie w Warszawie (2003), rezydencje prywatne, w tym Rezydencja Ambasadora Korei Płd. w Aninie k/Warszawy (1998) i inne.
Jest też zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Architektów Polskich, gdzie pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia. W latach 2000- 2008 była dyrektorem Programu Roboczego Międzynarodowej Unii Architektów UIA, Spiritual Places, organizatorem konferencji i wystaw międzynarodowych. Od roku 2012 jest też przewodniczącą Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w drugiej kadencji. Członkini kapituły profesorskiej Nagrody naukowej Polityki od 2015 r. W 2021 r. została laureatką Honorowej Nagrody SARP.
Jest współwłaścicielem pracowni architektonicznej WXCA i absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ukończonej z wyróżnieniem rektora. Doświadczenie zdobywała od 2006 r. projektując w warszawskich pracowniach. Do zespołu WXCA dołączyła w 2010 r.
Wraz ze Szczepanem Wrońskim kieruje ponad 30-osobową pracownią specjalizującą się w projektowaniu dużych obiektów wielofunkcyjnych, często o specjalnym przeznaczeniu tj. obiektów kultury, ośrodków opieki zdrowotnej, strzelnic, jak również obiektów biurowych i mieszkaniowych. W pracowni odpowiedzialna za kontakt z inwestorami i współpracę międzynarodową.
Kierowana przez nią pracownia jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów architektonicznych, jak choćby na: kompleks Muzeów na Warszawskiej Cytadeli - to jedna z największych inwestycji w kraju, Baltic Sea Art Park w Parnu w Estonii, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Muzeum Pamięci Palmiry, Galerię Arsenał w Białymstoku, Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, Plac Pięciu Rogów w Warszawie czy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys ma za sobą studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, pracę dyplomową na podyplomowych studiach zarządzania projektami w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także podyplomowe studia zarządzania nieruchomościami na Wydziale Ekonomii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Od 2010 roku pracuje w APA Wojciechowski Architekci, gdzie obejmuje stanowisko architekta, partnera i członka zarządu. Ważniejsze projekty jej autorstwa to biurowce Alchemia I i II w Gdańsku, rewitalizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie, Galeria Północna w Warszawie czy kompleks Business Garden Wrocław.
Posiada uprawnienia BREEAM Asesora oraz LEED GA. Jest członkiem i współzałożycielem Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego oraz wiceprezesem SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu. Od 2021 r. stoi na czele zespołu ds. zrównoważonej architektury Global Compact Network Poland.
Od 1997 r. wraz z mężem Wojciechem prowadzi firmę Małeccy Biuro Projektowe, które jest współautorem m.in. nowego Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie, zespołu biurowego Face to Face w Katowicach, Centrum Sportowego Bażantowo, wraz z gimnazjum w Katowicach, Kliniki SANTE w Sosnowcu, rezydencji ambasadora w Sztokholmie, przebudowy ambasady w Kopenhadze czy Centrum Dialogu Europejskiego i Kultury Polskiej we Lwowie.
Razem z pracowniami Baas arquitectura i Grupa 5 Architekci zaprojektowali nową siedzibę Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Projekt został doceniony w wielu polskich i międzynarodowych konkursach oraz plebiscytach architektonicznych (m.in. zyskał tytuł Bryły Roku 2017).
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współzałożycielka i partnerka pracowni projektowej WWAA. Praktykę zawodową rozpoczynała od współpracy z czołowymi polskimi pracowniami architektonicznymi: Kuryłowicz&Associates, Grupa 5 Architekci czy JEMS Architekci. W 2007 roku założyła (razem z Marcinem Mostafą) studio architektoniczne WWAA, które działalność rozpoczęło od wygranej w konkursie na Polski Pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju. Realizacja obejmująca projekt architektoniczny oraz projekt ekspozycji została wyróżniona srebrnym medalem za najbardziej kreatywną ekspozycję. Od tego czasu pracownia rozszerzyła portfolio o liczne koncepcje i realizacje architektoniczne, a także działania na styku różnych dziedzin projektowania – projekty wystaw, pawilonów, scenografii, wnętrz oraz instalacje. WWAA angażuje się również w różnego rodzaju warsztaty i projekty badawcze.
Do najważniejszych projektów WWAA zaliczyć można wielokrotnie nagradzany Służewski Dom Kultury, Masterplan dla osiedla Soho Factory w Warszawie wraz ze zrealizowanymi na jego terenie budynkami mieszkalnymi oraz wnętrza hotelu Raffles Europejski w Warszawie.
Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2002 roku wraz z mężem Oskarem prowadzi pracownię OVO Grąbczewscy Architekci z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się projektami w każdej skali – od projektów urbanistycznych i wielkoskalowych projektów architektoniczno-urbanistycznych, poprzez budynki użyteczności publicznej, przemysłowe, komercyjne oraz mieszkalne, aż do projektów willi i domów jednorodzinnych, wnętrz i indywidualnych projektów mebli.
Najważniejsze realizacje pracowni to Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie (wraz z Goczołowie Architekci), Centrum Sportu OAZA w Kórniku (wraz z Małgorzata i Adam Zgraja Architekci), Ośrodki Zdrowia w Gierałtowicach i Przyszowicach, Muzeum Ognia w Żorach, Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś, Łaźnia Łańcuszkowa w zespole Królowa Luiza w Zabrzu (wraz z Konior Studio).
Jest związana z Wrocławiem. Tu skończyła Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i pracuje jako architekt.
Uprawnienia zawodowe uzyskała w 1993 r. W tym samym roku rozpoczęła pracę w firmie ArC2, której jest udziałowcem. Kieruje zespołem projektowym, realizując projekty budynków mieszkaniowych, biurowych, użyteczności publicznej. Realizacje wykonane w ramach prowadzonej przez ArC2 działalności deweloperskiej zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach - m.in. za budynek biurowy „Fabryka Projektowa ArC2” we Wrocławiu, budynek wielofunkcyjny „Wall Street House” we Wrocławiu, czy obiekt Centrum Hotelowo-Konferencyjny we Wrocławiu. Do tego: I Nagroda w konkursie na Planetarium na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku (2014 r.), I nagroda w konkursie na rewaloryzację i adaptację Zespołu Redity Napoleońskiej wraz z budową współczesnych obiektów kubaturowych na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku (2016 r.). Jednym z nowszych projektów jest budynek Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu.
Od 2015 roku jest również właścicielem pracowni R’HOUSE wraz z Robertem Budnym.
Razem z Mariuszem Szlachcicem i siostrą Renatą Gajer-Hackemer są autorami ponad 30 realizacji zespołów mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej. Mają na koncie ponad 100 publikacji w czasopismach i portalach architektonicznych na całym świecie. Prowadzona przez nich ArC2 Fabryka Projektowa to kilkudziesięcioosobowe biuro architektoniczne działające od 1991 roku. Firma ma na koncie wiele nagród w konkursach architektonicznych i konkursach na najlepsze realizacje architektoniczne. W 2021 r. założyła również autorską pracownię Szlachcic Architekci.
- Za swoje największe osiągnięcie uważam pokonkursową realizację w 2014 r. Afrykarium-Oceanarium na terenie wrocławskiego ZOO, największego oceanarium w Europie, jedynego na świecie poświęconego Afryce. Pierwsze w Polsce oceanarium jest prawdziwą atrakcją Wrocławia i olbrzymim komercyjnym sukcesem. Szacunkowa liczba zwiedzających rocznie to ponad 6 milionów. Prosty, czarny budynek Afrykarium-Oceanarium, zlokalizowany jest w historycznym centrum Wrocławia na osi Hali Stulecia. Elewacja ma przypominać wielką czarną falę wody, która zawisła nad podcieniem wejściowym i basenami zewnętrznymi - mówi Szlachcic.
Architekt i wiceprezes biura projektów AGG - Architekci Grupa Grabowski, które założyła w Łodzi w 1995 r. z mężem architektem Jackiem Grabowskim. Wcześniej przez kilka lat prowadzili biuro architektoniczne w Niemczech (kilkadziesiąt projektów w rejonie Frankfurtu nad Menem).
Anna Grabowska jest łodzianką z urodzenia, z ducha i z serca. Wspiera przemiany Łodzi jako architekt i menedżer wielu inicjatyw. W 2014 r. AGG pełniła zaszczytną rolę ambasadora Architektury Łodzi na targach sztuki w Stuttgarcie, w 2016 r. uczestniczyła w projekcie „Wstążki” - artystycznej instalacji Jerzego Janiszewskiego na Starym Rynku w Łodzi.
Zaprojektowała pierwsze w Polsce bazy stacjonowania samolotów F-16 na lotniskach w Łasku i w Krzesinach koło Poznania.
Jest głównym projektantem wielokrotnie nagrodzonych projektów rewitalizacji XIX – wiecznej fabryki Ludwika Grohmana – obecnie centrum konferencyjne i siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz biurowca Cross Point. W wielu projektach AGG nawiązuje do charakterystycznego „stylu łódzkiego”, typowego dla XIX-wiecznych fabryk i kamienic Łodzi.
Magdalena Federowicz-Boule ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, brała również udział w wymianie studenckiej z University of Detroit Mercy w Stanach Zjednoczonych. Część swojego doświadczenia budowała projektując z biurami francuskimi w Polsce i za granicą. Przez wiele lat była dyrektorem francuskiego biura w Polsce-Iosis Polska.
Od 2010 roku wraz ze swoim wspólnikiem Jarosławem Gwóźdź prowadzi pracownię Tremend, która zajmuje się zarówno projektami kubaturowymi, użyteczności publicznej i komercyjnymi, gdzie idea rozwoju zrównoważonego jest jedną z kluczowych dewiz. Tremend wykonuje również projekty dekoracji wnętrz dla klientów komercyjnych głównie hoteli, apartamentów, galerii handlowych i projektów biurowych. Pracownia jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów m.in. na przebudowę Novotelu Charenton w Paryżu, w Budapeszcie hotelu Crowne Plaza, City i Metropol, a także hoteli i miasteczko dla Park of Poland.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska