×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa Biennale Plakatu Polskiego

  • Autor: PAP
  • 08 gru 2021 16:38
Trwa Biennale Plakatu Polskiego
Ponad 660 prac wpłynęło na 27 Biennale Plakatu Polskiego, organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach we współpracy z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. fot. Shutterstock

Tegoroczne Biennale Plakatu Polskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem artystów. Do konkursu wpłynęło ponad 660, z których 286 trafiło pod ocenę jury największego przeglądu twórczości plakatowej w Europie będzie musiało wybrać najlepsze.

REKLAMA

  • Ponad 660 prac wpłynęło na 27 Biennale Plakatu Polskiego, organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach we współpracy z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. 
  • Katowickie biennale jest największym i najstarszym przeglądem twórczości plakatowej w Polsce i Europie.
  • Laureatów poznamy 27 grudnia.

Już po raz drugi w wydarzeniu mogą wziąć udział nie tylko profesjonaliści. "To rozwiązanie się sprawdza, bo jest wielu projektantów, którzy nie ukończyli ASP, a tworzą plakaty. Pozwala się również otworzyć na młodych, a młodzi ludzie bardzo kochają plakat i są takim ożywczym wietrzykiem biennale, bardzo ciekawa jest ich konfrontacja z mistrzami" - powiedziała w środę PAP jedna z kuratorek biennale dr hab. Monika Starowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

"Ogromne zainteresowanie wręcz nas zaskoczyło i bardzo ucieszyło. Nadeszły prace bardzo różnorodne, na dobrym poziomie" - dodała.

Pod ocenę jury trafiło 286 plakatów. W jury pod przewodnictwem dr hab. Ryszarda Kajzera zasiedli również: prof. Tomasz Bogusławski, Piotr Młodożeniec, Krzysztof Dydo i dr hab. Sebastian Kubica.

Grand Prix tego prestiżowego konkursu od lat funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundatorami kolejnych nagród - Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu jest Miasto Katowice.

Chcąc w tym roku uczcić pamięć znakomitego artysty i organizatora, pedagoga i świetnego plakacisty prof. Tadeusza Grabowskiego, Komitet Organizacyjny 27 BPP ustanowił nagrodę jego imienia, która będzie przyznawana od tego roku.

Prof. Grabowski był pomysłodawcą i głównym twórcą Biennale Plakatu Polskiego. Prowadził je i rozwijał przez ponad 50 lat.

Tegorocznych laureatów poznamy podczas wernisażu wystawy prac nadesłanych na biennale, który odbędzie się 27 grudnia w Galerii BWA w Katowicach. Wystawie Biennale będzie towarzyszyła pozakonkursowa wystawa członków komitetów honorowego i organizacyjnego biennale. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie