×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tytus Brzozowski i Instytut Polonika szukają polskich akcentów w miastach na całym świecie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 maj 2020 14:32
Tytus Brzozowski i Instytut Polonika szukają polskich akcentów w miastach na całym świecie
Fot. Anna Kolosyuk / Unsplash

Architekt i akwarelista, Tytus Brzozowski, nawiązał współpracę z Instytutem Polonika, w ramach której stworzy cykl trzynastu obrazów opowiadających o miastach na całym świecie skrywających polskie ślady.

REKLAMA

Tytus Brzozowski, współpracując z Instytutem POLONIKA, kreuje w swoich obrazach fantazyjne wizerunki miast położonych w różnych krajach i na różnych kontynentach. Miasta łączy ważna cecha – obecne w ich przestrzeni materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego. Wspólnie z artystą, Instytut POLONIKA zaprasza do poszukiwań i poznawania niezwykłej historii polskiej obecności w świecie.

Tytus Brzozowski jest architektem i akwarelistą. Swoje malarstwo poświęca architekturze i miastom, których historię opowiada w szczególny sposób. Łączy ze sobą charakterystyczne elementy fragmentów miejskiej przestrzeni, budując nowy świat. W swoich pracach snuje opowieści, wplata w nie różnorodne wątki, poszukuje i odkrywa nawarstwienia historii oraz prowadzi grę z perspektywą. W dorobku artystycznym ma także murale, które zdobią już warszawskie ulice.

Tym razem Tytus Brzozowski, we współpracy z Instytutem POLONIKA, stworzy cykl trzynastu obrazów opowiadających o miastach skrywających polskie ślady. Artysta zdecydował się na nawiązanie współpracy, ponieważ ‒ jak sam mówi ‒ odszukiwanie i malowanie polskich elementów w ciekawych miastach z całego świata to bardzo wciągający i pasjonujący temat.

Instytut POLONIKA, jako jedyna instytucja w Polsce, w sposób skoordynowany zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą poprzez badania, konserwację i renowację zabytków. Duży nacisk kładzie też na popularyzację w społeczeństwie wiedzy na ten temat. – Mamy nadzieję, że współpraca z Tytusem Brzozowskim pozwoli naszej młodej placówce przybliżyć wszystkim pojęcie polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA. – Znajomość tego tematu jest bowiem nikła, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Chcemy w atrakcyjny sposób połączyć sztukę z poszerzaniem wiedzy o polskich śladach za granicą i dotrzeć z ważnymi i ciekawymi informacjami szczególnie do ludzi młodych. Efektem współpracy z Tytusem Brzozowskim będzie cykl malarski, który pozwoli w nietypowy sposób opowiedzieć historie o mało znanych, a jednocześnie bardzo istotnych wątkach naszych dziejów.

Pierwszy obraz, który powstał we współpracy Tytusa Brzozowskiego z Instytutem POLONIKA, przedstawia panoramę Chicago i podkreśla wielkomiejski charakter tej amerykańskiej metropolii. Na obrazie można odnaleźć siedzibę Muzeum Polskiego w Ameryce, Centrum Kopernika, wieżę kontrolną im. Romana Pucińskiego, pomnik Kościuszki oraz kościoły pw.: św. Michała Archanioła, Św. Trójcy, św. Stanisława Kostki. Wprawne oko dostrzeże także instalację Magdaleny Abakanowicz.

Instytut zachęca wszystkich do śledzenia swojego profilu w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Tam bowiem, wraz z Tytusem, odbędzie się wirtualna podróż po miastach, które artysta przedstawi na swoich obrazach. Instytut i artysta wspólnie zaplanowali liczne działania aktywizujące, które pozwolą wszystkim oderwać się od codzienności i wyruszyć w podróż po świecie szlakiem poloników.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie