Ukryte skarby przestrzeni miejskiej Szczecina w nowym przewodnikuPAP - 04-01-2021 10:22


Ukryte na podwórkach kamienic mozaiki, murale, ciekawe szyldy i omijane na co dzień rzeźby znalazły się w nowym przewodniku po Szczecinie. Zatytułowany "A tu" przewodnik ma zachęcić do wyjścia poza główne szlaki turystyczne nie tylko przyjezdnych, ale też mieszkańców miasta.

"Nazwa przewodnika powstała od zwrotu, którego najczęściej używam, gdy pokazuję znajomym miasto. Mówię na przykład +a tu mamy piękną mozaikę+" - powiedziała w rozmowie z PAP twórczyni przewodnika Ada Krawczak ze Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki.

Dodała, że nietypowe miejsca "gromadziła" podczas spacerów po mieście, a zebrała je w przewodniku, aby pokazać Szczecin z innej strony - ukrytej, mniej popularnej, często zaskakującej. Aby zobaczyć atrakcje opisane w przewodniku, trzeba często dokładniej przyglądać się miejskiej przestrzeni.

"Perełkami są tutaj szczecińskie mozaiki - te już historyczne, ale przede wszystkim te tworzone przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki wraz z mieszkańcami, na podwórkach. Są już charakterystycznym elementem Szczecina" - wskazała Krawczak.

Autorka proponuje zwrócenie uwagi zarówno na większe elementy przestrzeni miejskiej, jak i na murale czy zapomniane rzeźby, szczegóły architektoniczne w klatkach schodowych kamienic i na ich elewacjach, ale także na napisy - szyldy, neony, pozostałości po reklamach malowanych na budynkach czy niezatarte jeszcze przedwojenne napisy niemieckie.

Na przewodnik składają się trzy trasy. Pierwsza prowadzi szlakiem "szyldów, liter i rzeźb", druga poświęcona jest ciekawostkom schowanym w klatkach schodowych, wnętrzom i podwórkom, a trzecia proponuje spacer szlakiem murali i mozaik. Można także - do czego zachęca autorka - stworzyć własną trasę na podstawie obiektów zaznaczonych na mapie na stronie atu.szczecin.pl.

"Czasem trzeba dostać się na podwórko kamienicy, przejść przez pozornie niezachęcającą bramę. Chciałam jednak, aby był to przewodnik nie tylko dla odwiedzających miasto, ale i dla mieszkańców, aby mogli wybrać się na zaplanowaną przez siebie wyprawę" - wyjaśniła Krawczak.

Oprócz strony internetowej dostępne będą także ulotki z trasami spacerów, jak również publikacja. Materiały będą przekazywane bezpłatnie.

Projekt "A tu" został sfinansowany ze Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ dki/