Unikatowa lampa projektu Mirosława Mikuszewskiego. Łączy umiejętnie kreację z użytkową funkcjąPAP - 07-10-2020 14:30


Obiekt „Kreacja 15” bielszczanina Mirosława Mikuszewskiego zaprezentowało Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. To stojąca lampa autorskiego projektu i wykonania Mikuszewskiego. "Jest to jeden z wielu unikatowych obiektów, w których twórca w umiejętny sposób łączy artystyczną kreację z użytkową funkcją".

"+Kreacja 15+ to stojąca lampa autorskiego projektu i wykonania Mikuszewskiego. Zaprezentowaliśmy ją w ramach projektu +Złap kontakt ze sztuką - wypatrzone w magazynie+, który w br. w całości poświęcony jest jubileuszowi 75-lecia obecności w Bielsku-Białej ZPAP. (…) Obiekt zobaczyć można do 3 stycznia" - podała Teresa Dudek-Bujarek z bielskiego muzeum.

Dudek-Bujarek powiedziała o lampie, że "jest to jeden z wielu unikatowych obiektów, w których twórca w umiejętny sposób łączy artystyczną kreację z użytkową funkcją". "Na prostym, metalowym stojaku projektant umieścił rozświetloną delikatnym blaskiem żywiczną formę skojarzoną z kobiecym torsem. Kilka chromatycznych, opalizujących i złotych akcentów dopowiada całość" - wyjaśniła.

Mirosław Mikuszewski urodził się w 1955 r. Jest absolwentem wydziału form przemysłowych krakowskiej ASP, gdzie w 1980 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Był pomysłodawcą i współzałożycielem Spółdzielni Artystów Plastyków Walor w Bielsku-Białej. Obecnie prowadzi własna pracownię projektową.

"W swych kreatywnych działaniach pozostał wierny wybranemu kierunkowi studiów. Jest przede wszystkim projektantem o szerokim spektrum twórczej aktywności. Zajmuje się grafiką użytkową, wydawniczą, projektami reklamowymi, komunikacją wizualną oraz aranżowaniem wystroju wnętrz, konstruowaniem mebli, elementów oświetleniowych czy form przemysłowych. W wachlarzu działalności artysty są też aranżacje i prace kuratorskie przy ekspozycjach plastyki" - podała Teresa Dudek-Bujarek.

Prace z zakresu szeroko pojętego wzornictwa prezentował na wystawach zbiorowych w kraju i we Francji. Wiele jego dzieł sztuki użytkowej i designu zostało wyróżnionych i nagrodzonych.

Mikuszewski jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Bielsko-Biała. "Przez kilka kadencji pracował w tutejszym zarządzie, (…) a od 2012 jest jego prezesem. Jest niestrudzonym animatorem życia artystycznego, plastycznego i wizualnego w mieście. (…) Jego aktywność społeczna została zauważona na forum ogólnopolskim i uhonorowana odznaczeniem +Zasłużony Kulturze Polskiej+" - podkreśliła Dudek-Bujarek.

Muzeum w poprzednich latach w ramach projektu "Złap kontakt ze sztuką - wypatrzone w magazynie" pokazało m.in. graficzne impresje Leona Wyczółkowskiego, rzeźbę Konstantego Laszczki oraz drzeworyty Władysława Skoczylasa. W tym roku zaprezentowała obrazy malarzy związanych z bielskim oddziałem ZPAP: "Orkę" Jana Chwieruta i "Nocny napad" Władysława Szostaka.

Zamek, który jest siedzibą Muzeum Historycznego, został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r.