×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Dniu Dziecka rusza wyjątkowa wystawa zabawek

  • Autor: PAP
  • 31 maj 2022 12:53
W Dniu Dziecka rusza wyjątkowa wystawa zabawek
W Dniu Dziecka Pałac Potockich i 17 filii Biblioteki Kraków otworzą wspólnie wystawę zabawek, która ma promować czytelnictwo wśród najmłodszych i uświadamiać jak ważna jest komunikacja międzyludzka. fot. Shutterstock

Około 50 eksponatów-zabawek ze zbiorów Muzeum Zabawek pokazywane będzie w ramach wystawy "Komunikacja", która ruszy w Dniu Dziecka.

REKLAMA

  • W Dniu Dziecka Pałac Potockich i 17 filii Biblioteki Kraków otworzą wspólnie wystawę zabawek, która ma promować czytelnictwo wśród najmłodszych i uświadamiać jak ważna jest komunikacja międzyludzka.
  • Na ekspozycji "Komunikacja" jest ok. 50 obiektów - samochodziki, autobusy, maszyna do pisania, telefon, znaki drogowe.
  • Większość z eksponatów jest w Pałacu Potockich, a pojedyncze - w 17 filiach Biblioteki Kraków.
  • Eksponaty pochodzą z Muzeum Zabawek, które obecnie nie ma siedziby i korzysta z gościnności zaprzyjaźnionych instytucji.

"Kolekcja jest ogromna (40 tys.-PAP), ale zostaliśmy zobligowani do znalezienia zabawek, które będą wiązać się z tematem komunikacji - czy to w sensie przemieszczania się, czy komunikacji międzyludzkiej" - powiedział na wtorkowym briefingu prasowym Marek Sosenko, z którego zbiorów pochodzą zabawki.

Katarzyna Jagodzińska, dyrektor ds. programowych Muzeum Krakowa, podkreśliła, że tytuł wystawy - "Komunikacja" - wiąże się ze znaczeniem tego słowa w niespokojnych czasach, a zwłaszcza z wojną w Ukrainie. Tytuł ma uświadamiać, jak ważny jest dialog, porozumiewanie się, wzajemne zrozumienie. "Chodzi także o to, aby zachęcić do podróżowania po Krakowie, do podróżowania do miejsc nieoczywistych, takich jak np. biblioteki" - mówiła dyrektor ds. programowych.

"Istotą wystawy i towarzyszących jej wydarzeń - warsztatów, dyskusji, konkursu - jest promowanie czytelnictwa" - zwróciła uwagę Katarzyna Sosenko, dyrektor Muzeum Zabawek.

Przewodnikiem po wystawie będzie karta kreatywna z mapą, którą można będzie znaleźć w każdym z punktów wystawy. Zwiedzanie ma charakter zabawy. Polega na poszukiwaniu zabawek pod wskazanymi adresami, lekturze krótkich fragmentów literatury, zbieraniu pieczątek i wymyślaniu nazw przystanków. Miejscy podróżnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą zestawy książek (po polsku lub ukraińsku) - wypełnione pieczątkami mapy kreatywne można wrzucać do urn do 28 sierpnia. Sama wystawa potrwa do 4 września, a jej finał wraz z rozdaniem nagród odbędzie się w Pałacu Potockich 4 września.

Projekt to wspólna inicjatywa Muzeum Zabawek w Krakowie, Biblioteki Kraków i KBF - operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Oprócz wystawy "Komunikacja" w Pałacu Potocki są przygotowywane inne atrakcje dla dzieci. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniach w tym miejscu proszone są o pobranie bezpłatnych wejściówek na www.kbfbilety.krakow.pl. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie