REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Katowicach otwarto wystawę Urban Expo

  • Autor: PAP
  • 27 cze 2022 16:09
W Katowicach otwarto wystawę Urban Expo
Blisko 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata prezentuje się na otwartej w poniedziałek wystawie Urban Expo. fot. Shutterstock

W Katowicach trwa Światowe Forum Miejskie - największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast.  W poniedziałek w jego ramach otwarto wystawę Urban Expo.

REKLAMA

  • Blisko 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata prezentuje się na otwartej w poniedziałek wystawie Urban Expo, towarzyszącej trwającemu w Katowicach 11. Światowemu Forum Miejskiemu (WUF11).
  • Na 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni Urban Expo prezentują się państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy.
  • Trwające w Katowicach Światowe Forum Miejskie to największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast.

"Otrzymaliśmy tak wiele zgłoszeń miast i organizacji gotowych dzielić się dobrymi praktykami. Wykorzystajcie tę sposobność - pytajcie, zbierajcie informacje i przekazujcie je opinii publicznej i organizacjom" - powiedziała podczas uroczystości otwarcia dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif.

"Jesteśmy na Urban Expo - w miejscu, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie" - oświadczył z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Uznał, że liczba dotąd zarejestrowanych uczestników WUF11 - ponad 22 tys. osób - potwierdza, że wybór Katowic przez UN-Habitat na miejsce forum był wyborem najlepszym. "Trzymam kciuki, by do czwartku była to mała stolica świata" - dodał minister.

Katowice z własnym pawilonem

Na 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni Urban Expo prezentują się państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy. Własny, okazały pawilon ma Polska, a także miasto Katowice jako gospodarz wydarzenia, prezentujący rozwiązania wprowadzone do usprawnienia życia w metropolii, Związek Miast Polskich oraz jedyna w Polsce Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Na stoisku Katowic można m.in. zagrać w szachy i na fortepianie - twórcy katowickiej prezentacji zwracają w ten sposób uwagę na fakt, że Katowice są Miastem Kreatywnym w Dziedzinie Muzyki UNESCO. Z kolei przestrzeń woj. śląskiego przyciąga tężnią. Na stoiskach wykorzystano m.in. hologramy, żywe drzewa i trawę, stworzono przestrzenie do odpoczynku i zabawy dla dzieci.

Na wystawie można zapoznać się m.in. z Regionalną Mapą Koron Drzew i Lokalną Mapą Drzew - narzędziami wspierającymi planowanie miejskich inwestycji i ochronę przyrody. Na stoiskach Urban Expo prezentowane będą też po raz pierwszy raporty na tematy związane z problematyką miast, np. dotyczące przestrzeni zabudowanych na całym świecie czy ekologicznych rozwiązań dla szpitali.

Trwające w Katowicach Światowe Forum Miejskie to największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast. Zakończy się w czwartek. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie