W Katowicach rusza akcja „Książka za drzewo”PAP - 09-09-2021 13:14


Fundacja Ekologiczna Arka zainaugurowała w czwartek w Katowicach akcję „Książka za drzewo”, której celem jest promowanie czytelnictwa i ekologicznych postaw. Uczestnicy - w zamian za posadzone drzewa - otrzymają książki.

Jak przekazali przedstawiciele Fundacji, akcja prowadzona będzie w dwóch etapach. Pierwszy, właśnie rozpoczęty, polega na zbieraniu używanych książek i potrwa przez cały wrzesień. Pod koniec września rozpocznie się sadzenie drzew i wysyłanie do uczestników książek.

Jak zaznaczył prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz, akcja łączy w sobie trzy ważne tematy. Po pierwsze organizatorzy będą przekonywać, jak istotne jest sadzenie drzew, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Akcja świetnie wpisuje się z założenia Europejskiego Zielonego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku - wskazuje.

"Posadzone drzewa uczestnicy będą wpisywali na stronie www.sadzimytlen.pl dołączając do naszej akcji, w której posadziliśmy już prawie 150 tysięcy drzew. Dzięki działającej interaktywnej mapie Polski uczestnicy mogą zobaczy na niej swoje posadzone drzewa" - dodali przedstwiciele Arki.

Ekolodzy przytaczają wyniki badań fińskich naukowców, według których każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton.

Inne cele rozpoczynającej się akcji to promowanie czytelnictwa oraz dawanie książkom drugiego życia. "W październiku za każde posadzone drzewo uczestnicy będą otrzymywali książki, które głównie będą pochodziły z prowadzonych zbiórek. W ten sposób dajemy im drugie życie - oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2" - wskazują ekolodzy.

Do akcji mogą zgłaszać się przedszkola oraz klasy szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Partnerem akcji jest Urząd Miasta Katowice.

Fundacja Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pat/