×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi wystawa "Jerzy Antkowiak - Moda Polska". Do zobaczenia kreacje najsłynniejszego projektanta mody epoki PRL

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 24 wrz 2018 09:22
fot. Fotolia

Wystawa "Jerzy Antkowiak - Moda Polska" ma być jednym z najważniejszych wydarzeń nowego sezonu w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycję kreacji oraz pamiątek najsłynniejszego projektanta mody epoki PRL, będzie można oglądać od 6 października.

REKLAMA

"Przed nami duże wyzwanie, bo poprzez tę wystawę wyznaczamy nowatorski kierunek pokazywania mody w muzeum i udowadniamy, że prezentowanie jej w oderwaniu od wybiegu, jest jak najbardziej możliwe" - podkreśliła dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMW) Aneta Dalbiak.

Na wystawie poświęconej największemu polskiemu kreatorowi mody doby PRL, po raz pierwszy w takiej szerokiej formie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt kolekcji sygnowanych metką Moda Polska, której dyrektorem artystycznym był Antkowiak. Do tej pory, przekazane do łódzkiego muzeum stroje, które mistrz wykupił od syndyka upadającego w 1998 roku przedsiębiorstwa modowego, artysta przechowywał w swoim domu w Komorowie.

Wystawa wiodących kolekcji ma pokazać to, co w Modzie Polskiej było najbardziej efektowne i najbardziej charakterystyczne dla marki będącej przed laty wzorem dla innych polskich zakładów odzieżowych w kwestii tego, co szyć i inspiracją dla Polek, co nosić.

"Na razie możemy zdradzić tylko to, że stylizacje będą spójne z tym, co dziś proponują nam światowe wybiegi i znane marki. Postanowiliśmy skupić się na strojach zaprojektowanych w dwóch ostatnich dekadach istnienia Mody Polskiej, bo aktualnie najmodniejsze trendy to właśnie te, które królowały w latach 80. i 90." - tłumaczyła Marta Galik, która wspólnie z projektantem Tomaszem Ossolińskim jest kuratorem wystawy.

Jak dodała, prezentacja ubrań, dodatków, ale także pamiątek i rysunków ma stanowić punkt wyjścia do refleksji nad modą jako zjawiskiem kulturowym i społecznym wraz z rządzącymi nią uniwersalnymi mechanizmami.

"Naszą modę z tamtych lat postrzegamy głównie przez pryzmat garsonek z lat 80. i 90., przerysowanych form. Ale tak naprawdę Moda Polska, jako członek Francuskiej Izby Mody była zapraszana na najbardziej prestiżowe imprezy na świecie i funkcjonowała na równi z najwyższej klasy projektantami" - podkreśliła Galik.

Dwa piętra przestrzeni CMW wypełnią również inne pamiątkowe obiekty związane z Antkowiakiem i Modą Polską - m.in. oryginalne projekty i szkice stylisty, zdjęcia, prasę z minionych dekad, a także dyplomowy obraz "Zakonnice", który Antkowiak namalował na zakończenie studiów we wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, lustro z gabinetu Jadwigi Grabowskiej - pierwszej dyrektor artystycznej Mody Polskiej, czy neon przedstawiający jaskółkę będącej elementem logotypu firmy.

Obecnie w muzeum trwa aranżacja ekspozycji. Jej dominującymi barwami będzie czerń oraz amarant, a motywem spójnym dla całego przedsięwzięcia stanie się jaskółka. Podczas budowy scenografii zużyto już 230 litrów czarnej farby i prawie 300 płyt kartonowo-gipsowych. Wkrótce rozpoczną się prace nad tworzeniem podestów w kształcie jaskółek, na których staną wystylizowane manekiny. W przestrzeni wystawy zawiśnie także oryginalny neon Mody Polskiej, który przez lata zdobił witrynę wrocławskiego salonu.

Wernisaż wystawy poświęconej fenomenowi Mody Polskiej oraz charyzmatycznemu projektantowi zaplanowano na 6 października. Z tej okazji planowany jest także pokaz mody inspirowany projektami Jerzego Antkowiaka, który razem z Ossolińskim przygotują studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycję dofinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można oglądać do połowy marca 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie