REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi zrewitalizowane kamienice posłużą osobom z niepełnosprawnościami

  • Autor: PAP
  • 06 wrz 2021 12:58
W Łodzi zrewitalizowane kamienice posłużą osobom z niepełnosprawnościami
Kolejne mieszkania chronione w odnowionych kamienicach w Łodzi. Fot. UM Łódź

W zrewitalizowanych łódzkich kamienicach powstały mieszkania chronione. Szesnaścioro łodzian z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, sprzężoną, intelektualną, a także z zaburzeniami psychicznymi – będzie mogło zamieszkać w czterech mieszkaniach chronionych przygotowanych w zrewitalizowanych kamienicach w centrum miasta.

REKLAMA

Cztery mieszkania chronione mieszczą się w odnowionych kamienicach przy ul. Kilińskiego 39 (3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 56 (3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 79 (5 miejsc) i przy ul. Wschodniej 42 (5 miejsc). Lokale liczą od 97 do 200 mkw., w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty. Obok mebli, sprzętu AGD, pościeli, naczyń itp. uwzględniono w nich także rehabilitacyjne wyposażenie potrzebne osobom poruszającym się na wózkach.

Dwa z wymienionych lokali będą mieszkaniami treningowymi, w których czas pobytu dla osoby z niepełnosprawnością wynosi od 3 do 12 miesięcy, a dwa kolejne - wspieranymi, gdzie można przebywać do dwóch lat, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony. W każdym, zależnie od potrzeb lokatorów, będą pojawiali się opiekunowie mieszkania i asystenci osób z niepełnosprawnością.

- Mieszkanie treningowe jest przeznaczone dla osób, które kończą terapię i chcą się usamodzielnić. Dzięki pobytowi w warunkach, które są zbliżone do domu rodzinnego, będą miały okazję nauczyć się funkcjonowania w środowisku odpowiadającym miejscu zamieszkania i zostaną przygotowane do samodzielnego życia. Z kolei mieszkania wspierane mogą stać się docelowymi dla tych osób, które potrzebują bardziej intensywnego wsparcia niż pomoc w postaci usług opiekuńczych. Tego rodzaju lokum jest też alternatywą dla domu pomocy społecznej. Dzięki korzystaniu z niego osoba z niepełnosprawnością ma możliwość niezależnego życia. Uruchamianie takich mieszkań to kierunek, w którym chcemy iść - wyjaśnił zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami Piotr Kowalski. 

Nie są to pierwsze mieszkania chronione ulokowane w obszarze rewitalizacji miasta, ponieważ pod koniec ubiegłego roku lokal dla pięciu osób otwarto w kamienicy przy ul. Gdańskiej. W najbliższych latach - po zakończonej, kompleksowej renowacji kolejnych budynków - przybędzie ich jeszcze sześć, a w nich łącznie 25 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Łódź prowadzi także mieszkania chronione poza obszarem rewitalizowanym - jest w nich w sumie 40 miejsc.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie